С председателя на Асоциацията на банките разговаря Румяна Денчева

В България нямахме дълги периоди на отпускане, а това ни поддържа в добра кондиция, казва шефът на Асоциацията на банките в България

- “Изпитът” за българките банки приключи, г-н Андронов. Общата оценка за банковата ни система е, че тя е стабилна. Българските банки май се оказват по- здрави от европейските. Причините?

- Причините са комплексни. А и нека да не прекаляваме със сравненията. Аз бих казал, че не сме по-различни от средноевропейските. Пред българските банки има едно съществено ограничение, което ги кара да бъдат по-предпазливи. А то е, че БНБ работи в условия на валутен борд, което означава, че нашата централна банка не може да дава пари на заем. Затова българските банки са по-предпазливи и се стараят да се обезпечат, за разлика от останалите, които все пак разчитат на помощ от централните си банки.
А и да не забравяме, че нашите банки исторически имаха много сериозни изпитания - и 1996-1997, и световната финансова криза, а и лятото на 2014 г. така че, те нямаха особено дълги периоди на отпускане, а това ги поддържа в добра кондиция
- Ако се прехвърлим от общата оценка на системата, към отделните банки, на две от тях е препоръчано да увеличат капитала си. Какво означават тези препоръки на популярен език?
- Всъщност за всички банки бе казано, управителят на централната банка бе ясен, че за всички, без изключение, е валидно твърдението, че наличният им капитал е по-висок от този, който е предписан от регламента. Това, което вие споменавате, са допълнителни изисквания за капиталови буфери. Те са една допълнителна защита пред дългосрочни рискове. Така че, основният извод, че банките ни са капиталово осигурени е валиден, и то дългосрочно. Този извод са направили и външните оценители.
- Ще успеят ли да се справят с предписанията банките ни?
- Въпросите, които са поставени са от такава величина, че очевидно преценката е еднозначна- това е напълно по - силите на по-силите на всяка банка поотделно и
няма нужда от външна намеса. Това е най-добрата новина от проверките. Всички поставени въпроси и проблеми са решими.
- Преди началото на стрес тестовете, управителят на БНБ прогнозира, че ще има консолидация след тях. Ще има ли?
- Проверката на качеството на активите може да бъде само второстепенен фактор за консолидация. Тя се движи основно от един друг фактор - а той е ефективността на търговската дейност, т.е. способността на една банка да генерира доходи.
Ако тя е ниска, естествено е да се търси окрупняване. Това е дългосрочен процес и не се определя от такава проверка, а е резултат от дългосрочно позициониране на пазара.
- Ще се съживи ли кредитирането, а и изобщо същинската дейност на банките, след като “стресирането ”приключи?
- Нека да затворим тази страница и да се фокусираме върху работата с клиенти. Всички услуги, не само кредитирането, ще продължат да се предлагат в нормалното им състояние. И с още по-голяма активност.
- Няма ли вие, банкерите, да поискате от БНБ да разхлаби “примката” с прекалени регулаторни изисквания, след успеха на тестовете?
- Всички гледаме с още по-големи очаквания към БНБ, която проведе тестовете консервативно и строго. Искаме и занапред да се задържи това равнище на контрол и регулиране и така да гарантираме и и на хората, на самите банките, че всички пазарни участници спазват високи стандарти на банкиране.