38 организации на производители с финансиране от еврофондове ще продават директно своята стока
Нов фермерски пазар всеки месец, а от идната година - всяка седмица, ще има под прозорците на министерството на земеделието в София.
20 производители и стотици столичани чуха обещанието от кмета на София Йорданка Фандъкова и от министъра на земеделието и храните Десислава Танева.
Най-авторитетният аграрен вестник -
“Български
фермер”, заедно
с Българската
банка за
развитие избра
много важна
точка
в центъра на града - пред министерството на земеделието, за да видят столичани какво значи качествена храна. След Бургас София е вторият град от проекта за нови фермерски пазари. Следват Пловдив и Стара Загора.
От ранна сутрин пред вкусните сирена, пресните месни продукти, уникалните млека и ароматни билки се струпаха десетки купувачи. Венелина Гочева, издателят на седмичника и сайта “Български фермер”, които са част от Медийна група България, помоли кмета и министъра бързо да открият пазара, за да не свършат продуктите преди официалния старт.
Производителят Иван Иванов от с. Железна, община Чипровци,
продаде всичките
си 700 домашни
яйца
за по-малко от 2 часа. Петя Василева от “Дивата ферма” от Маджарово, която е единствената сертифицирана за биомесо у нас, предлагаше буркан с биотелешко за 15 лв. То е от стари аборигенни породи - късорого и българско сиво говедо.
Бързо се изкупиха и зеленчуците на Надя Петкова от пловдивското с. Труд. “Продавам ги на цените на конвенционалните продукти”, каза тя. Доматите се харчеха по 3,50 лв./кг, биокраставиците - по 1,50 лв., а кутия с малини - по 3 лв. Ина Симеонова от биоферма “Софина”, Елин Пелин, продаваше
кейл, което е
листно зеле,
съдържащо
много желязо,
и манголд - подобен на спанака зеленчук.
Разложката мандра “Козле” извади прясно козе сирене за 15 лв./кг. На пазара можеше да се опита и уникалното синьо сирене от с. Бов. Съименикът на Слави Трифонов, който обаче е председател на съюза на градинарите, блестеше с биовино от арония за 10 лв. и биосок от череши без добавки. Ани Тодорова, собственик на “Кварталната” фурна, обясняваше на всеки предимството на хляба с квас вместо с мая.
Министър Деси Танева тутакси откликна на молбата за регулярен фермерски пазар, която ѝ отправи още преди откриването на пазара производителят на млечни продукти Стоян Пелтешки от Угърчин. Тя дори доразви идеята с възможност да се направят павилиони, които да работят и през зимата.
От септември
в самото
министерство на
земеделието ще
има и магазин
за биопродукти,
който ще е витрина за най-качествената храна в България.
“Софиянци сме добри потребители на качествени и екологични продукти. Фермерски пазари се правят всяка сряда на пазар “Иван Вазов”, такива има още в “Борово” и на Римската стена, заяви и кметът Фандъкова. Тя похвали министър Танева, че “винаги стои до, зад и пред българските фермери”.
Стоилко Апостолов от фондация “Биоселена” напомни, че
фермерските
пазари са
туристическа
атракция
в много от големите европейски градове.
Министърът на свой ред похвали агропроизводителите, че са се научили да се сдружават. В момента у нас има 38 организации. Именно чрез подобни сдружения по-лесно се кандидатства за финансиране на нови фермерски пазари по различни европейски инструменти.
И добави, че независимо от трудностите в сектор “Земеделие” страната ни бележи ръст в производството във всички отрасли след промените в политиките за подпомагане в последните 2 г. и т.нар. обвързана подкрепа на плодове, зеленчуци и животни. Точно при тях се отбелязва най-съществен ръст.
Фермерски
пазари ще се
финансират
по мярка 19
“Сътрудничество”
от Програмата за развитие на селските райони, която ще бъде пусната догодина. До края на 2016 г. фермерите ще кандидатстват с инвестиционни проекти, включително и в сектор “Хидромелиорации”, по мярка 4.1. Приемът по нея е за октомври с целия остатъчен бюджет от 240 млн. евро.