Линията на бедност през 2015 г. е била 325,83 лв. средно на месец за лице от домакинство. Под този праг са били 1,585 млн. българи, или 22% от населението на страната, съобщи в петък Националният статистически институт.
В сравнение с предходната година линията на бедност се увеличава с 0,6%, а относителният дял на бедните нараства с 0,2 процентни пункта.
Най-много са бедните в област Шумен - 30,6%, Варна - 27,8%, и Пазарджик - 27,5%.
Най-важният фактор, който увеличава риска за попадане в групата на бедното население, е трудовата активност. Логично най-висок е делът на безработните. Т.нар. работещи бедни е 7,7%, което е намаление с 1,5 на сто спрямо 2014 г. От тях най-много са тези с начално или без образование. Все пак има и 2,1% работещи бедни и при висшистите.
Според типа на домакинството бедността е концентрирана сред възрастните едночленни семейства и самотните родители с деца.
За първи път във въпросника на изследването е добавена оценка на бедността и според етническата принадлежност на лицата. Така излиза, че 32,8% от ромите, или всеки трети би трябвало да се смята за небеден, тоест богат. Интересно е, че при тях няма нито един беден с висше образование, а близо 2/3 са с начално или без никакво.
Изследването мери и материалните лишения на домакинствата. Според 60,3% от българите те изпитват ограничения за почивка извън дома, а 53,3% не могат да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи за лечение, ремонт на жилището и колата.
Изчислен е и комбиниран показател по стратегията “Европа 2020”, който включва лица в риск от бедност, с материални лишения и в домакинства с безработни. Така излиза, че 41,3% от населението, или 2,981 млн. души са били в риск от бедност и социално изключване.
54 на сто от децата с
материални лишения
54% от децата между 1 и 15 години живеят с материални лишения, показва проучването на НСИ. Те се ограничават по поне един от 13 показателя.
Половината не могат да си позволят почивка извън дома поне 1 седмица в годината. За 43,1% са химера редовни занимания по плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и т.н.
45,9% от децата нямат колело, ролери, кънки и др. За всеки две от пет деца не може да бъде осигурено подходящо място за учене или писане на домашни.
34,2% от всички българи живеят с тежки материални лишения.