Те ще свият производството си с 5369 тона

304 български животновъди са одобрени за участие в първия транш по мярката за помощ за намаляване на производството на краве мляко. По нея се дават 14 евроцента/кг, ако фермерът доброволно свие производството си, за да се намали натискът на европрейския пазар от свръхпредлагане, което пък сваля изкупните цени.

След проведена комуникация с Европейската комисия и в съответствие с изискванията на регламент 2016/1612 са одобрени 5369 тона краве мляко, съобщиха от фонд “Земеделие”. След края на тримесечния период за реализиране на намалението, който изтича до 31 декември 2016 г., животновъдите трябва да подадат заявление за

изплащане на

финансовата

помощ в срок до

14 февруари 2017 г.

До 13 ч на 21 септември българските фермери имаха възможност да заявят участие за първия период на намаление на продукцията, който обхваща месеците октомври, ноември и декември 2016 г. Мярката е част от допълнителния пакет на Европейската комисия за предоставяне на 150 млн. евро за производителите от ЕС, които доброволно се ангажират да намалят доставките си към първи изкупвачи за период от 3 месеца.

С регламент на ЕК от 8 септември беше определен размер на помощта от 0,14 евро/кг за обема краве мляко, изчислен на базата на разликата в доставените количества през референтния период и през съответния период на намаление.

За втория период на схемата (месеците ноември и декември 2016 г., както и януари 2017 г.) заявления ще се приемат до 13 часа на 12 октомври 2016 г. Причината да има втори прием е, че общият обем от суровината, заявен от фермерите в целия ЕС, е по-малък от предвиденото с 11 407 тона. Той обаче е отворен само за производители, които не са участвали в първия прием.

Изискването отново е да намалят доставките с най-малко 1500 кг за тримесечния период на свиване на производството. Друго условие е да са активни доставчици към първи изкупвачи през юли 2016 г., за което да представят документ за доставки.

Всеки производител ще може да подаде само едно заявление по цялата мярка.

В първия прием по схемата

участваха

52 000 фермери

от 27 страни,

съобщи Европейската комисия. Заявките са за намаляване на производството с 1,06 млн. т през последното тримесечие на 2016 г.

“Мярката доказа своята атрактивност и успешност. Сигналите за възстановяване на пазара на селскостопански стоки в ЕС вече са налице”, коментира еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган. Според него тя напълно е отговорила на очакванията. Стабилизирането на млечния пазар вече се случвало.

Обемът на приетите ограничения за всяка държава членка през първия прием варира, но е средно 40 000 тона на държава. Това представлява

намаление с 2,9%

на продукцията

през последното

тримесечие

на 2016 г. спрямо същия период на миналата година.

В края на тримесечния период фермерите ще имат общо 45 дни (приблизително до средата на февруари), за да докажат, че са намалили производството си и така да потвърдят правото си да получат 14 евро на 100 кг неиздоена суровина.

Заявките по държави са различни.

Фермерите в

Германия са заявили

286 000 тона,

във Франция и Великобритания по 100 000 тона, а тези в Малта и Кипър - по-малко от 1000 тона. Най-много животновъди са участвали във Франция – 13 000, Германия – 10 000, Ирландия – 4500, както и Австрия и Нидерландия с по 4000. В процентно изражение Ирландия участва с 24%, следвана от Белгия и Нидерландия с по 22%, Франция с 19% и Португалия със 17%.

Схемата за неиздояване на млякото беше обявена от еврокомисар Хоган като част от пакета на обща стойност от 500 млн. евро за подкрепа на млечния сектор. От останалите 350 млн. за спешни мерки България ще получи 5,8 млн. евро за подпомагане на фермерите. Намеренията са да сме една от първите страни, която ще разпредели помощта. Инструментите трябва да подкрепят дребните фермери и тези, които спазват екологичните изисквания.

Продължават 2402 проекта на малки стопани

Фонд “Земеделие” приключи предварителната проверка за съответствие с критериите за подбор на проектите, подадени по подмярка 6.3 “Стартова помощ за развитието на малки стопанства” от Програмата за развитие на селските райони. От всички приети 3 753 проекта с искана субсидия от 110 101 761 лв. на последващо разглеждане подлежат общо 2402. Те са на обща стойност 70 467 474 лв. Тези проекти попадат в рамките на 120% от бюджета, определен със заповед на министъра на земеделието и храните Десислава Танева. Той е увеличен с 2 проектни предложения, които са получили равен брой точки с последното заявление за подпомагане, попадащо в 120-те процента. На последваща обработка подлежат проектите, които са получили над 23,72 т. Всеки бенефициент може да направи индивидуална справка за броя получени точки на: http://www.prsr.bg.

Подлежащи на разглеждане са основно проекти за отглеждането на трайни насаждения, зеленчукопроизводство и пчеларство, в съответствие със заложените приоритети в Програмата за развитие на селските райони 2014-2020.

Последен ден за подаване на общински проекти

На 3 октомври изтича срокът за подаване на проектни предложения от общините по Програмата за развитие на селските райони. Както “24 часа” вече писа от 2 септември се приемат документи по подмярка 7.2 “Инвестиции в създаването, придобиването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура”. Бюджетът на приема е 341 млн. евро. От тях близо половината, или 150 млн. са осигурени за строителство, реконструкция и/или рехабилитация на общински пътища и съоръжения. Предвидени са и 50 млн. евро за ремонт на съществуващи улици и и прилежащите им площи. 85 млн. евро пък са заделени за изграждане и рехабилитация на водоснабдителни системи и съоръжения в населени места с под 2000 еквивалент жители, които попадат в селски райони.

В бюджета по подмярка 7.2 се предвижда и безвъзмездна помощ от общо 40 млн. евро за общинска образователна инфраструктура. От нея 15 млн. са за детски градини, а 25 млн. - за основни или средни училища, финансирани от общините.

10 млн. евро е финансирането за изграждане, ремонт, реставрация, купуване на оборудване или обзавеждане на обекти, свързани с културния живот в селата. За изграждане и реновиране на социална инфраструктура за предоставяне на услуги, които не са част от процеса на деинституционализация на деца и възрастни, финансовата помощ е 6 млн. евро.

Всички допустими дейности, за които може да се кандидатства, са описани подробно в заповед РД 09-552/2.8.2016 г. на министъра на земеделието и храните Десислава Танева. Допълнителна информация за финансовото подпомагане на общините по подмярка 7.2 има и на сайта на фонд “Земеделие”.