Депутатите гласуваха на първо четене промени в 7 данъчни закона

През 2017 г. се променя акцизът на цигарите, плащания в брой ще са позволени до 5000 лв., а пазаруването с карта ще носи до 500 лв. отстъпка от данъка.

Това реши парламентът, който с 88 “за”, 24 “против” и 18 “въздържал се” одобри на първо четене поправки в Закона за акцизите и данъчните складове. През него се променят още 6 закона - за ДДС, за корпоративното облагане, за данъците върху доходите, за местните данъци и такси, за счетоводството и за плащанията в брой.

Съотношението между специфичния и пропорционалния акциз за цигарите се променя от 2017 г. Първият компонент се увеличава от 70 на 101 лв. за 1000 къса. Вторият нараства на два пъти - 27% от продажната цена през 2017 г. и 28% за 2018 г. Така общият размер на акциза не трябва да е под 168 лв. за 1000 къса от 2017 г. и поне 178 лв. от 1 януари 2018 г. В момента общата ставка е 161 лв. за 1000 къса.

Цигарите ще поскъпнат с около 25-27%, прогнозира шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя обясни още, че с промените в структурата на акциза ще има “равнопоставеност между различни класове цигари, защото ще се компенсира това, което се случи миналата година - средният и по-високият клас цигари поскъпнаха повече, а по-ниският клас по-малко.

Още от миналата година е ясно, че следващите 3 години трябва поетапно да вдигаме акциза, за да достигнем минималния в Европа, каза още Стоянова. Тя добави, че е имало забавяне в предходните години, което сега трябва да бъде наваксано.

Плащанията в брой само до 5000 лв.

От 2017 г. плащанията в брой не могат да надвишават 5000 лв. В момента са разрешени 10 000 лв. Данъчните декларации ще се подават само онлайн, но от 2018 г. Наследниците няма да са длъжни да декларират доходите на починал, но тогава задължително ще бъде назначена ревизия. Който получава пари с карта и до 80% от неговите разплащания са също по банков път, ще получава отстъпка до 500 лв. от данъка. Това гласуваха на първо четене депутатите с промени в закона за плащанията в брой и за облагане доходите на физическите лица.

“За да си купиш кола на село, трябва и продавачът, и купувачът да си открият банкова сметка, 5000 лв. е твърде ниска сума”, опонира депутатът Мартин Димитров. Той определи поправката като “наивно лобиране в полза на банките.”

Според Димитров хората на няма да се готови да подават електронни декларации от 2018 г., а ще плащат на фирми, за да им подават документите.

Колегата му Петър Славов апелира изобщо да няма “данък покойник”, защото близките на починал няма как да знаят какви са били доходите му, за да ги декларират.

Покупка на имот  през фирма - вече с ДДС

Покупката на имот през фирма от 2017 г. вече ще се облага с ДДС, гласи промяна в закона за данък добавена стойност, одобрен на първо четене.

Аргументът е да се ограничи купуването на имоти, които после се използват за лични нужди. В момента част от собствениците на фирми пишат като актив на компанията недвижимостите и така си възстановяват данъка, въпреки че имоти не се използва за бизнес.

Фирмите получават право да поправят грешки в данъчните декларации до 30 септември с нова, коригираща, декларация и без глоба.

За открити след тази дата несъответствия във финансовите резултати и в печалбата се запазва досегашният ред - с уведомяване на приходната агенция.