Какво ще стане, ако хакнат акаунта ви? Къде ще идете и какво ще направите? Как да се възстанови този акаунт. Един от най-често задаваните въпроси в глобалната мрежа е как могат надеждно да се защитят от хакери профилите, респективно акаунтите в социални медии като Facebook, Gmail, Twitter и Instagram. Уеб-порталът LatestHackingNews, цитиран от kaldata.com, ни показва и припомня основните методи, използвани от хакерите за проникване в чуждите акаунти.

Методи, използвани от хакерите за проникване във вашия Facebook/Gmail/Twitter акаунт

1. Фишинг

Според статистиките, фишингът е най-често използваният метод за хакване на Facebook акаунти, с който лесно се подмамват доверчивите и по-неопитни потребители. При този метод хакерите създават собствен сайт, който външно не се различава от страницата за логване в Gmail, Facebook или някоя финансова институция. Потребителят се подмамва да посети сайта чрез електронно писмо, което уж е написано от администрацията на Facebook, Gmail или банка. Вижда се съвсем същото, като в оригиналния сайт. След въвеждането на името и паролата, те се записват в хакерския сървър, а потребителят се препраща към оригиналния сайт – Twitter, Instagram и т.н. Това е. Акаунтът е вече хакнат.

2. Кейлогъри

Кейлогърът е най-лесният начин за хакване на Facebook профил. Това е една съвсем малка програма, която записва всеки натиснат клавиш на клавиатурата, а тази информация периодично се изпраща на хакерски сървър. Очевидно е, че всички пароли, банкови сметки и друга чувствителна информация се изпращат директно на хакерите, които след това влизат с вашето потребителско име и парола във вашия акаунт, четат всичко и го използват за проникване и в други акаунти.

3. Присвояване на сесия

Прихващането на сесия е изключително опасно и е сравнително лесно осъществимо, ако се свързвате с Facebook чрез незащитена HTTP връзка. При тази атака хакерите вземат текстовите бисквитки от браузъра на жертвата, които се използват за удостоверяване на потребителя и за логване в профила. Много често използван метод за получаване на достъп до чуждия акаунт.

4. Ботнет

Ботнет атаките не се използват много често, понеже изискват значителни разходи по организирането и настройването на много компютърно системи, които трябва да действат синхронно. Използват се компрометирани компютри, предимно на хора, които не се грижат за информационната си безопасност, понеже считат, че няма какво да крият. Ботнетът осигурява същата информация като кейлогъра, но има редица допълнителни опции за мощни атаки чрез компрометирани компютърни системи. Едни от най-популярните ботнети са Spyeye и Zeus.

5. Faceniff

Още един много популярен метод за хакване на Facebook. Това е приложение за Android (има и за PC), което сканира безжичните мрежи и подтиска използването на защитена връзка с Facebook и принуждава да се използва незащитена връзка. След това се използва някой от другите описани дотук методи. Работи в рамките на само една и съща Wi-Fi мрежа и често се използва в моловете и други подобни места. По последна информация, тази техника се подобрява.

Предпазване на профилите в социалните мрежи от хакери

1. Редовно актуализирайте своите пароли

Многократно повтаряно, но това си остава най-добрия метод за защита. Редовно сменяйте паролата си – примерно веднъж месечно. Изберете парола с малки и големи букви, с цифри и специални знаци. Подобна парола може да ви защити в рамките един месец,

2. Свържете профила си с надежден и проверен номер на мобилен телефон

Този метод сериозно може да ви помогне – ако някой се опитва да влезе във вашия профил или акаунт, незабавно получавате съобщение, че се прави опит за влизане в акаунта и имате време за незабавна смяна на паролата или друго защитно действие.

3. Добавете доверени контакти

Доверените контакти (Trusted Contacts) ще ви помогнат да възстановите хакнатия Facebook акаунт. Вашите от 3 до 5 приятеля ще получат таен код и инструкция как да ви помогнат в подобни случаи. Това трябва да са хора, на които наистина имате доверие.

4. Използвайте само HTTPS връзка

HTTPS изгражда защитена връзка в интернет, която не може да бъде декриптирана в рамките на разумно време.

5. Никога не записвайте паролите си в браузъра

Това е един доста очевиден метод за хакване на акаунти. Браузърите предлагат за запомнят вашето потребителско име и парола и след това използват тази информация за автоматично влизане в уеб-сайтовете. Ако използвате тази възможно в интернет кафе или на лаптопа на някой приятел, то очевидно профилът ви е в голяма опасност. Ето защо не е особено добра идея да се записват паролите в браузъра.