Срокът за това е 31 декември, изисква се и за агроекология
Земеделските стопани, поели ангажименти по мярка 10 “Агроекология и климат” и мярка 11 “Биологично земеделие” от Програмата за развитие на селските райони в кампания 2015 г., трябва да преминат обучение до 31 декември 2016 г., съобщи фонд “Земеделие”.
Стопаните могат да упълномощят и друго лице да прилага агроекологичните и/или биологичните дейности, при условие че това е направено до края на втората година от първото одобрение по съответното направление. Това означава, че нотариално заверените пълномощни на тези лица трябва да са издадени не по-късно от 31 декември 2016 г. Документ за преминато обучение или опит, както и нотариално заверено пълномощно (в случай на упълномощаване) трябва да бъдат представени най-късно с подаването на заявление за плащане на третата година от ангажимента, кампания 2017.
Към момента много от кандидатите по мярка 10 и 11 все още не са представили документи, с които да докажат, че са изпълнили изискванията.
Документите се подават в областните дирекции на фонд “Земеделие” по място на кандидатстване. Стопаните могат да представят документ за преминато агроекологично или биологично обучение с минимална продължителност 18 часа, издаден от обучаваща институция съгласно Закона за висшето образование или Закона за професионалното образование и обучение, или документ за демонстрационна дейност, издаден от обучаваща организация, одобрена по мярка 1 “Трансфер на знания и действия по осведомяване” от ПРСР 2014-2020.
Признават се и документи за преминато обучение или наличие на опит по мярка 214 “Агроекологични плащания” от ПРСР 2007-2013, както и дипломи за средно професионално или висше образование, за образователна и научна степен “доктор” или научна степен “доктор на науките”, с квалификация земеделие или ветеринарна медицина.
Фермерите, които прилагат мярка 11 “Биологично земеделие”, могат да докажат опит и със сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените от тях растителни или пчелни продукти с правилата за биологично производство. Сертификатът трябва да бъде издаден до 31 декември 2016 г. от контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните, и да удостоверява биологично качество на продуктите.
Когато земеделският стопанин е бил бенефициент по мярка 214 “Агроекологични плащания” от ПРСР за периода 2007-2013 г. и вече е представил документ за преминато обучение или е доказал наличие на опит, не е необходимо отново да представя същия документ.
Фонд “Земеделие” може да прекрати ангажиментите си към стопаните, които не подадат документи в срок. В тези случаи може да се наложи те да възстановят 100% от получените до момента субсидии.
4098 със заявка
за млади фермери
4098 земеделски стопани са заявили участие в схемата за млади земеделски стопани за кампания 2016 г. От тях близо 950 кандидати внесоха в областните дирекции на фонд “Земеделие” документи за преминато обучение по схемата. На 1 декември изтече срокът за представяне на удостоверения за придобити професионални умения и познания. Съгласно изискванията на Наредба 3 младите стопани представят документи за завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, и/или документи за икономическо образование със земеделска насоченост. Придобити професионални умения и познания се доказват и с удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за получена степен на професионална квалификация в областта на селското стопанство.
Документи за преминато обучение предоставят само кандидатите, които заявяват схемата за първи път през 2016 г. или имат промяна в обстоятелствата спрямо предходната кампания.
Фонд
“Земеделие”
изплати 118
млн. лева на
животновъдите
Фонд “Земеделие” изплати 118 милиона лева на животновъдите по схемите за подпомагане, обвързани с производството. През седмицата бяха преведени като втори транш последните близо 38 млн. лв. Те са равни на 30% от предвидените суми по схемите. През октомври вече бяха наредени по сметките основната част като авансови плащания в размер на 70 на сто. От тях 62 млн. лв. бяха за собствениците на крави, а 18 млн. - за овце, кози и биволи.
Над 21 хиляди фермери са получили субсидии по схемите, уточниха от Фонд “Земеделие”. Получават подпомагане 12 511 земеделски стопани, отглеждащи крави,
8 533 собственици на кози и овце, както и 289 фермери, които гледат биволи.
Близо 29 млн. лева е общият размер на изплатените средства по схемите за обвързано подпомагане за млечни крави (СМК), за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници (СКЮ) и за обвързано подпомагане за млечни крави и/или месодайни крави под селекционен контрол (ЕЖСК). По Схемата за обвързано подпомагане за овце майки и/или кози майки (ДПЖ) и Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки или кози майки под селекционен контрол (ДЖСК) субсидията е в размер на близо 7 млн. лева. Животновъдите, които отглеждат биволи, получават близо 2 млн. лева.
2234 стопани
в пчеларската програма за 2017 година
373 заявления са подадени за дейността “Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелния мед” от мярка А. Бюджетът за този прием е 359 139 лв., а стопаните, които отглеждат от 20 до 100 пчелни семейства, могат да получат финансова помощ за закупуването на центрофуги, ножове за разпечатване, матуратори, восъкотопилки, вани за разпечатване.
По мярка В “Рационализиране на подвижното пчеларство” са подадени 11 заявления. Мярката предвижда 89 785 лв. за закупуването на пчеларски ремаркета, платформи и системи прикачен инвентар.
За финансиране по мярка Б “Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата”, която е с бюджет от 1 795 694 лв., кандидатстваха 1679 пчелари. В периода за прием по мярка Г “Мерки за подпомагате на лабораториите за анализ на пчелните продукти” заявките са на 394 стопани.
По мярка Д “Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в ЕС”, която е с бюджет от 2 289 510 лв., са подадени 1699 заявления за подпомагане.
Парите по програмата за 2017 г. са 4 579 020 лв.