Гърция спира

износа,

отказали сме

ток на Турция

Предприемаме всички действия, за да не се стигне до режим на тока. Това каза на брифинг в Централното диспечерско управление министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя съобщи, че в 19 ч в понеделник е достигнат 20-годишен пик в потреблението на ток, натоварени са били 7679 мегавата мощности.

Наложило се да бъде активиран студеният резерв. Това са блокове в 6 централи, които са в готовност да бъдат включени при необходимост. Поискан е ток от Румъния превантивно, тъй като ТЕЦ “Бобов дол” и русенската топлофикация не са могли да включат блокове заради замръзнали въглища. По-късно нещата в “Бобов дол” се нормализирали. Студеният резерв е 550 мегавата, активиран е целият.

Отклонен е и ток от АЕЦ “Козлодуй” и “Марица-изток 2”, който е бил за борсата, за да бъде гарантирано потреблението. Затова на нея в понеделник се стигна до рекордна средна цена от 246 лв. за мегаватчас. За тази мярка е уведомена ЕК, тя се отнесла с разбиране. При необходимост това ще се прави отново.

Във вторник сутринта България е отказала ток на Турция. Гърция спира износа от 0 часа в сряда.

Електроенергийният системен оператор анализира ситуацията и при нужда ще предложи на министъра да бъде спрян износът и от България, заяви шефът му Иван Йотов. Това би могло да стане при проблеми в мини “Марица-изток” и в басейна изобщо, ако има аварийност в системата, ако всички съседи ограничат износа, ако има проблеми с мрежата.

Петкова успокои, че електроенергийната система у нас е стабилна. Чрез медиите тя предаде това на лидера на БСП Корнелия Нинова, която видяла в искането на ток от Румъния аргумент за строителството на “Белене”. Министърката заяви, че АЕЦ ще се строи при икономически изгоден модел.

В понеделник е било рекордно и потреблението на природен газ - 16 млн. куб. м, каза Петкова. Тя успокои, че няма проблем с доставките, а в Чирен са складирани 340 млн. куб. м.