Финансовият ресурс за саниране да се увеличи на 2 млрд. лв. вместо 1 млрд. лв. Това реши парламентът в сряда след близо час дебати.

Освен увеличаването на средствата депутатите гласуваха и да се удължи срокът за действие на Националната програма за енергийна ефективност до 2018 г. “За” гласуваха 109 депутати, 11 бяха “против” и 32-ма се въздържаха.

“ Досега са санирани 148 000 жилища, има над 2 000 чакащи сдружения, а сключените от Българската банка за развитие договори вече са достигнали досегашния лимит по нея от 1 млрд. лв. Удължаването ще позволи обхващането на всички заявки. Програмата е аполитична и е в интерес на всички български граждани.” Така министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова решението.

“Тази програма трябва да продължи, тя е заложена да бъде дългосрочна,

минимум

за 10 години,

докато бъдат

санирани всички

панелни жилища, а след това да продължи и с тухлени сгради и еднофамилни къщи”, каза след приемането на решението министърката.

Селските казани за ракия да са до 1000 вместо до 500 литра. Това записаха депутатите на второ четене в Закона за акцизите и данъчните складове. С това решение те

върнаха

стария режим

за казаните

юот преди една година. Ще се води регистър за тях, който ще бъде към кметствата, записа още парламентът.

По време на дебатите Методи Андреев от ГЕРБ предложи ограничението от 1000 литра да се смята за работен обем и да се въведе понятието реален обем, но идеята му не бе приета.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов, под чийто натиск стана промяната, обеща в следващия парламент да освободи целия бранш от всички ограничителни условия за казаните. “Това са дребни производители. Хора, около които се изхранват по няколко семейства, така че става въпрос за няколко хиляди човека. Ще опитаме да върнем изцяло стария закон”, зарече се той.