Данъчните ще трябва да чакат поне три месеца, преди да подхванат бизнеса му с горива, дотогава той може да има имунитет
Проверка на бензиностанциите на Веселин Марешки е била спряна за три месеца с решение на Варненския административен съд.
На 31 януари НАП започва ревизия на фирма “Трейднет Варна”, през която минава бизнесът с горива на варненския бизнесмен и кандидат-депутат. Компанията се води собственост на Веска Марешка, майка на Веселин Марешки.
Именно тя подава през февруари искане до НАП във Варна проверката да бъде спряна за три месеца, тъй като било необходимо време да се подготвят нужните документи.
Данъчните
отказват
с мотив, че към молбата не са представени доказателства, удостоверяващи недостиг на хора, които да изготвят и предоставят изисканите справки, регистри и документи в срок до 23 февруари 2017 г.
Марешка обаче обжалва отказа на НАП пред Варненския административен съд. В мотивите тя посочва, че “изисканата информация не е налице в дружеството, а за да бъде, е необходима мащабна операция по счетоводно приключване на финансовата 2016 г.” Майката на Марешки посочва още, че данъчните искали твърде много документи, информация и справки, които нямало да може да бъдат събрани и предоставени в определения срок до 23 февруари 2017 г.
Съдът е уважил жалбата и прекратил проверката на данъчните въпреки опасенията, че след като вече е известена ревизията, е възможно
в срока на
отлагането да
бъдат укрити
документи
Данъчно-осигурител-
ният процесуален кодекс дава възможност ревизия на НАП да бъде отлагана. За целта е достатъчно проверяваният да подаде молба.
В определението на Варненския административен съд е посочено, че е недопустимо органът по приходите да дописва закона, като изисква да се установят обстоятелствата, които лицето дори не е длъжно да сочи.
Нова проверка НАП може да започне най-рано през април. Тогава обаче Марешки може да има имунитет, тъй като всичките социологически проучвания сочат, че ще влезе в парламента и дори може да е важен партньор на някоя от големите партии при съставянето на правителство.
Данни ст финансовия отчет на “Трейднет Варна” показват, че през 2015 г.
компанията е
работила на
загуба въпреки
твърденията на
Марешки,
че печели
от горивата дори с по-ниските цени. За двата месеца в края на 2015 г., когато влиза в бизнеса с горива, компанията е губела по 1915 лева на ден.
За да се продава на дребно за 1,80 лв. на литър, каквито са цените при Марешки, доставната цена на горивата трябва да е 1,33-1,34 лева. Като в нея са включени акциз и всички транспортни разходи. Такава цена може да се намери, но на международната борса “Плац” и при условие, че горивата се натоварят на танкер в Средиземно море. Като се докарат горивата до България, се стига до близо 1,50 лв. без ДДС. Като се добави данъкът, крайната цена стига 1,80 лв.
Но не остава никаква печалба за собственика на бензиностанцията, от която той да издържа бизнеса си. А за това трябват още 16%. Като се добавят и те, цената на горивото вече стига към 2,10 лева.
Единственият вариант за постигане на 1,80 лева е да има доставчик, който е докарал горивата, поемайки всички разходи. При това той снабдява само Марешки.
Удареният от бизнесмена съветник Костадинов: Отдавна трябваше да е осъден
При така събраните доказателства, включително и със СРС-та, Веселин Марешки отдавна трябваше да е осъден, а делото се отлага непрекъснато. Това заяви Костадин Костадинов - общинският съветник от Варна, ударен преди повече от 2 г. от варненския бизнесмен при скандал за пицария.
Делото е заведено за нещо, което се е случило през 2014 г. Сега вече сме 2017-а, проточва се дълго време, каза още Костадинов.
“Убеден съм, че съдия Светлозар Георгиев, в чиято почтеност не се съмнявам и съм сигурен, че не е корумпиран, е имал достатъчно основателни мотиви да отложи делото за след изборите, когато най-верятно Марешки ще има имунитет като депутат. Макар основанието за отлагането да бе, че няма кой да гледа детето на Красимира Колева, с която Марешки е обвиняем, и тя не може да се яви”, допълни общинският съветник.
Той каза още, че вероятно по съвпадение делото е било отложено и през миналата година за след президентските избори, на които Марешки също участваше.
Надявам се делото да тръгне на 24 април и да не се окажат верни опасенията ми, че може да бъде прекратено в един момент по давност, уточни Костадинов.
Марешки и варненката Красимира Колева са обвинени, че изнудвали наемателя на пицария “Ред хот” Асен Миланов да им плаща наема на тях вместо на собственика на помещението. Отделно бизнесменът отговаря за лека телесна повреда, нанесена на общинския съветник Костадин Костадинов. Според обвинителния акт Колева потърсила Марешки заради спор с бившия си съпруг Тони Димитров за собствеността на заведението.
Колева дължала пари на Марешки и с наема щяла да му се издължи. Аптекарският бос се обърнал към бившия полицай Веселин Жеков и Бранимир Костадинов, за да притиснат Миланов да му превежда наема. Срещу това Марешки щял да им плати 25 000 лева.
През 2009 г. Жеков сключи споразумение с прокуратурата, като се призна за виновен за участие във въоръжена организирана престъпна група за разпространение на наркотици, склоняване към проституция. Тогава бе осъден на 2 години и 4 месеца затвор. По-късно му бе отнето имущество за 1,3 млн. лева, а след това бе задържан отново и обвинен за ръководител на престъпна група, занимаваща се с изнудване и рекет.