През март икономическото доверие в Европейския съюз (ЕС) се повиши до близо 10-годишен връх, като в същото време аналогичният индекс на Европейската комисия (ЕК) за България отчете рязко понижение до шестмесечно дъно, отстъпвайки от неговия пострецесионен връх, достигнат през ноември 2016 година. Това съобщи БНР.

Индексът, измерващ икономическото доверие в ЕС, се повиши през настоящия месец до 109,1 пункта от 108,9 пункта през февруари, достигайки най-високо ниво от октомври 2007 година). Нарастване на този важен индикатор за целия ЕС е факт на фона на негово слабо влошаване в рамките на еврозоната и се дължи до голяма степен на подем в икономическото доверие на най-голямата икономика извън еврото в лицето на Великобритания (повишение на съответния британски индекс с 0,8 пункта), както и на слабо подобрение на същия индекс за Полша (повишение с 0,3 пункта).

Последното проучване на Европейската комисия отчита известно понижение на доверието в индустриалния и в сектора на услугите при подем в търговията на дребно и в строителството. Индексът, измерващ доверието в индустриалния сектор, се понижава през март до 1,8 пункта от 2,0 пункта през февруари, а индексът, оценяващ доверието в сектора на услугите - до 11,6 от 12,0 пункта. В същото време индексът на доверието в търговията на дребно се подобри от 3,3 до 4,0 пункта, докато индексът, измерващ доверието в строителния сектор, нарасна до -6,8 пункта от -9,3 пункта месец по-рано.

През март индексът на потребителското доверие в 28-те страни на ЕС бележи подобрение до -4,2 пункта от -5,2 пункта през февруари.

Според Европейската комисия важният показател за икономическото доверие на България се влоши рязко през март до петмесечно дъно от 106,9 пункта, след като месец по-рано индексът нарасна до 108,4 пункта, доближавайки неговия многогодишен връх от ноември 2016 година на ниво от 108,7 пункта (най-високо ниво на индекса от октомври 2008 година, когато беше разгарът на глобалната финансова и икономическа криза). Въпреки това понижение индексът на икономическото доверие в нашата страна остава стабилно над важното ниво от 100 пункта от края на 2014-а, когато успя да изплува за първи път над това водоразделно ниво.

Бизнес доверието в отделните сфери на българската икономика бележи разнопосочно движение. Индексът, измерващ доверието в индустриалния сектор, се влошава рязко до 0,0 пункта от 0,9 пункта през февруари, докато аналогичният индекс в сферата на услугите се понижава символично до 12,7 от 12,8 пункта. През март индексът на доверието в търговията на дребно бележи понижение за трети пореден месец до 13,9 пункта от 15,2 пункта през февруари, като единствено индексът, измерващ доверието в строителната сфера, отчита солиден ръст от -21,2 пункта до -14,3 пункта.

За разлика от целия ЕС последното проучване на ЕК отчита влошаване и на потребителското доверие в България, като съответният индикатор се понижи през март до 4-месечно дъно от -25,3 пункта спрямо многогодишен връх от -22,5 пункта през февруари (най-високото ниво на доверие на българските потребители от юни 2007-а година насам).

Трябва да се има предвид, че влошаването на икономическото и на потребителското доверие в нашата страна, което се отчита в проучването на ЕК, вероятно се дължи до голяма степен на несигурността преди проведените на 26-и март парламентарни избори.