Протести пред КЕВР срещу високите цени на парното спряха трамваите по “Дондуков”
И ГЕРБ, и БСП се обявиха срещу поскъпването на газа (виж подробно каретата- б. а.).
Направиха го четири дни след обявеното от КЕВР увеличение на синьото гориво и три дни преди намерението да се обяви поскъпване на парното.
Откритото заседание за цените на топлинната енергия се проведе във вторник, но на фона на протести.
На заседанието топлофикациите поискаха дори цената на парното да бъде увеличена от 1 април, от датата, в която газът поскъпна с 29,7%, а не от 7 април. Предвижда се за различните градове цената на парното да бъде увеличена от 18 до 37%.
За София е
планирано
поскъпване
от 22,7 на сто
до 79,20 лв.
за мвтч,
а за Пловдив - 21,8%. Според Благовест Начев от варненската топлофикация вдигането на цените от 7 април ще доведе до 20-25% повече разходи. Освен това топлофикациите ще трябва да отчитат извънредно топломерите.
Директорите на топлофикациите настояха и за увеличение на добавката “задължения към обществото”, която сега е 38 лв. за мвтч. Таксата се плаща през цените на тока от всички потребители.
С малък процент е увеличението на цената на тока, заяви несъгласие Йордан Василев от плевенската топлофикация. Токът, който произвеждат топлофикациите, се изкупува задължително от НЕК по преференциални цени и разликата се изплаща от таксата “задължения към обществото”.
Докато от топлофикациите излагаха исканията си,
под прозорците
на КЕВР
протестираха
стотина граждани от неправителствени организации. “Оставка”, скандираха те. Според хората планираното поскъпване е геноцид.
Силно съм притеснена от шоковото увеличение на цената на природния газ, а оттам на парното и тока, заяви по време на общественото обсъждане омбудсманът Мая Манолова.
Тя попита защо при 15% поскъпване на газа на световния пазар в България увеличението е с 30%. Експертите на Манолова направили сметки от 1 април 2015 до 1 април 2017 г. за столичната топлофикация. Движението на цената на природния газ надолу било 83%, а на парното 21,93%. Защо, попита тя, след като делът на газа в себестойността на парното е 57%. Според нея
парното е
трябвало да бъде
по-евтино
с 49,6%
Според “Топлофикация - София” обаче газът е поевтинял в този период с 43%. Манолова приведе и друг пример - през 2014 г. цената на газа е била 612 лв. за 1000 куб. м, а на парното - 79 лв. за мвтч. От 1 април цената на газа е 363 лв., а цената на парното пак е 79 лв.
Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че ще отговорят на омбудсмана писмено, но числата, които Манолова съобщила, били манипулативни.
По-късно Иванов отговори на “24 часа”, че през 2014 г. цената на парното е била такава, защото добавката “задължения към обществото” е била над 100 лв. и през скъпия ток на топлофикациите “бабата от Монтана е субсидирала парното на софиянци”. Пред журналисти Иванов заяви още, че
КЕВР е
задържала
цената на газа и
оттам и на
парното и тока
през зимните месеци и сега с тези цени компенсирала. На общественото обсъждане от движение “Днес” предложиха да се замразят цените, докато ЕК вземе решение по предложенията на “Газпром” за промяна на договорите, включително и с “Булгаргаз”.
Представители на гражданите искаха членовете на КЕВР да подадат оставка. Към 15,30 ч протестиращите блокираха бул. “Дондуков” и спряха трамваите. Закритото заседание за цените на парното е насрочено за 7 април.
Томислав Дончев, ГЕРБ: Има сценарии - повишава се цената и после се ескалира недоволството, няма да го допуснем пак
“Увеличаване на цената на газа с една трета е абсолютно неприемливо за ГЕРБ. Всички държавни институции - КЕВ и държавните дружества в газовия сектор, трябва да изстискат абсолютно всички резерви”. Това заяви вчера депутатът от ГЕРБ Томислав Дончев.
И допълни, че опитите да се търсят реминисценции на сценарии, в който се повишава цената на енергиен ресурс и после се ескалира вълната на недоволството, вече сме ги гледали и няма нужда да ни ги прожектират пак. На протеста пред КЕВР са забелязани активисти на левицата, заяви Дончев.
Ако не бъдат взети мерки от служебното правителство за цената на газа, ще ги вземем ние, допълни той. Дончев изрази надежда това да не се случва, тъй като проблемът не може да се отлага. Бил убеден, че в “Булгаргаз” има резервии и те трябва да бъдат използвани.
Подобно увеличение на цената е капан за новото правителство, заяви Теменужка Петкова от ГЕРБ. Поскъпването щяло да се отрази негативно върху бизнеса и потребителите. “Използвам случая да апелирам към “Булгаргаз”, към Министерството на енергетиката, към Министерския съвет като принципал, да обърнат внимание, да предприемат мерки, да потърсят резерви в дружеството, за да се анализира отново направеното предложение за увеличаване цената. Това ще бъде оценено по достойнство и смятам, че ако се направят усилия, могат да бъдат намерени подобни резерви в “Булгаргаз”, дружеството приключва 2016 г. с печалба, каза още тя. Реакциите и воплите на БСП за цената на газа са доста лицемерни, каза Петкова.
Корнелия Нинова, БСП: КЕВР изпълнява поръчка на ГЕРБ
КЕВР изпълнява политическа поръчка и обслужва ГЕРБ, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. “През декември 2016, при поискано увеличение на цената на природния газ от 18%, комисията го намалява с 3% - предизборно и в услуга на една политическа партия. С новото искане сега и с тези 18% става шоковото натрупване и увеличение от 30%. През цялата кампания този въпрос се е отлагал като решаване и се е крил”, обясни тя. Не е имало изобщо обществено обсъждане, което е задължително по правилата за вземане на решения за ценообразуване, каза Нинова и поиска такова.
КЕВР е показвала тенденция на непрозрачност, на вземане на решения на тъмно и на пренебрегване на правилата, каза соцлидерката. (24часа)