Промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс ще забранят прехвърляна не фирма със задължения след започнала данъчна ревизия или проверка
Те включват България в световния автоматичен обмен на данъчна информация за многонационалните групи предприятия
Данъци и осигурителни вноски ще могат да се плащат през виртуален ПОС терминал, като парите поскъпват директно в сметката на НАП в БНБ. Това предвиждат промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, които ще се направят с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които правителството одобри в сряда и ще ти предложи на парламента. Отварянето на тази възможност значително ще се намали административната тежест и разходите за бизнеса. Хората ще могат да се издължават към НАП през интернет, без да е нужда да посещават офиси на НАП или да плащат на обслужваща банка.
Като мярка за ограничаване на сивата икономика се предлага поетапно намаляване на нормативно регламентирания праг за ограничаване на плащания в брой в страната, което е в съответствие и с наложилата се практика в другите държави-членки на ЕС.
Проектът за промени в ДОПК предвижда прецизиране на правната уредба на отговорността на трети лица за непогасени задължения за данъци и осигурителни вноски на задължени юридически лица. С промените се цели преустановяване на практиката дружества със задължения да бъдат прехвърляни скоро след започване на проверка или ревизия.
Законопроектът въвежда правилата на две директиви за изменение на Директива 2011/16/ЕС в частта му за задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане. Промените имат съществено значение за засилване на борбата с укриването на данъци и агресивното данъчно планиране, което е в синхрон с няколко взаимно допълващи се инициативи на Европейския съюз.
Промените предвиждат изпълнителният директор на Националната агенция за приходите да обменя с компетентните органи на държавите-членки на ЕС и с Европейската комисия информация за предварителни трансгранични данъчни становища (с изключение на становищата, издадени по отношение на физически лица) и предварителни споразумения за ценообразуване.
В ДОПК се създават правила за осъществяването на автоматичен обмен на отчети по държави, съдържащи информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците на предприятия, които са част от многонационална група предприятия. Компетентен орган за осъществяване на този обмен е изпълнителният директор на НАП. Отчетите по държави се предоставят на държава-членка или на друга юрисдикция, в която съставно предприятие на многонационална група предприятия е местно лице за данъчни цели или има място на стопанска дейност. В обхвата на обмена попадат само групи, които имат общи консолидирани приходи в размер над 1 466 872 500 лева за данъчната година, предхождаща отчетната данъчна година, както е отразено в нейните консолидирани финансови отчети.
Разпоредбите са съобразени и с разработените от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие правила за обмен на информация за предварителни трансгранични данъчни становища, предварителни споразумения за ценообразуване и отчети по държави, които България следва да въведе в законодателството си като част от пакета от мерки на Приобщаващата рамка за въвеждане на данъчните мерки против свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби (BEPS), към която страната ни се присъедини през 2016 година.