Еврокомисарят даде на премиера Борисов Бяла книга за еврото

“България уверено върви към еврозоната. Обсъждахме този въпрос в комисията. Някои аспекти изглеждат доста добре. Необходимо е да се присъедините към механизма за обменните курсове”.

Това заяви в петък Валдис Домбровскис - зам.-председател на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог, на форум в София.

Малко след това в Министерския съвет той връчи на премиера Бойко Борисов “Документ за размисъл за задълбочаване на икономическия и валутния съюз до 2025 г.”, или т.нар. Бяла книга за еврото. Домбровскис посочи, че документът е основа за дискусия между държавите от ЕС. “В него се представят различни идеи, чиято цел е да допринесат за изграждането на споделена визия за еврото, както и конкретни стъпки за нейното постигане”, обясни еврокомисарят.

“Има подобряване на структурния баланс. В резултат на постигнатата фискална консолидация

нивото на

публичния дълг е

стабилизирано на

ниско равнище,

далеч под средното за еврозоната и ЕС”, отговори му Борисов. Той посочи, че благодарение на добрата работа на приходните агенции и категоричната борба с контрабандата бюджетът трупа излишъци, като според прогнозните данни за май те ще надхвърлят 1,6 млрд. лв.

“Запазването на фискалната устойчивост и последователната, прозрачна и предвидима данъчна политика ще продължат, защото е предпоставка за подобряване на бизнес средата, инвестициите и стимулиране на трудовия пазар, които са основни приоритети за правителството”, подчерта Борисов.

На форума пред министри, банкери и финансисти Домбровскис представи специфичните за България препоръки в рамките на Европейския семестър 2017. Той изброи обявените основни дисбаланси за българската икономика, посочени от Брюксел. Той обаче

похвали усилията

на българските

власти за

преодоляването

им. Дисбалансите са насочени към високия корпоративен дълг, пазара на труда, събираемостта на дълговете.

“Все още пред България стоят много големи структурни промени. България трябва да разреши и някои предизвикателства в областта на финансовия сектор и застраховането”, категоричен бе Домбровскис.

Това, което се очаква да се случи, за да влезем в ИРМІ- 2, бе очертано от Домбровскис, каза финансовият министър Владислав Горанов. “По отношение на стъпките, трудно мога да добавя нещо повече. Само желание не е достатъчно, защото това е съюз, който изисква доверие между страните. Резервите към България били по отношение на реалната конвергенция - критерий по който все още сме далеч, трябва ни по - висок процент на сближаване, ако го мерим през БВП на глава от населението”, смята Горанов.

Според него Брекзит може да предизвика по- бърза консолидация на еврозоната, но въпросът бил по- скоро политически. Министърът припомни горчивия опит с използването на политически критерии при приемането на неготови държави.

Горанов подчерта, че България изпълнява номиналните критерии вече втора година. Той изрази надежда, че може да се промени и механизмът за приемане, който да бъде преразгледан на фона на глобалните процеси. Ще продължим консултациите с ЕК, ЕЦБ и големите държави, заяви Горанов.

Горанов: Преди 3 г. дори не се говореше да приемем еврото

“Отличник съм в изпълнението на критериите за еврозоната във финансовата част. Пътят, който извървяхме през последните две години за стабилизиране на банковия сектор, е изминат до голяма степен. Отчитаме балансиран бюджет по европейската методология с огромен излишък по националната такава. Структурният баланс се подобри”.

Това заяви след форума пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов. По повод пътя ни към еврозоната той подчерта: “Когато за първи път станах министър в края на 2014 г., въобще нямаше разговори за влизане в еврозоната. Сега си говорим. Ако се движим с по-висока скорост, отколкото се движи Европа, това означава, че реално се сближаваме. На мен ми се иска да е по-бързо, но не е въпрос на индивидуално желание, а на съвкупни усилия на правителството и цялото общество.”

Министър Горанов повтори, че заради по-високите пенсии не се налага актуализация на големия бюджет, а само корекции в този на ДОО.

Минималната работна заплата ще бъде обсъдена на Съвета за тристранно сътрудничество, а диалогът със социалните партньори ще бъде на по-високо ниво, обеща той. Но подчерта, че минималната заплата е “екзотика за Европа.”

По повод модернизацията на армията Горанов заяви, че две програми са утвърдени от парламента и финансовото министерство ще следва този график.

Радев: До 1,5 години банките ще са безупречни

“Проведените от централната банка през август проверки за състоянието на кредиторите показаха, че банковият сектор има добро ниво на капитализация и ликвидност, но разкриха и наличието на слабости в някои от кредитните институции с местни собственици, по което предстои да работим”.

Това заяви на форума управителят на БНБ Димитър Радев. Той съобщи още, че само преди седмица е приключил прегледът на финансовия сектор.

“ЕК представи писмено становище, с което изрази пълно съгласие с констатациите в направения преглед на финансовата система”, заяви централният банкер.

“Както се вижда от данните на ЕК, България е на челното 3-о място по скорост на намаляване на необслужваните кредити през последните 2 години, заяви шефът на дирекция “Пруденциален надзор и финансова стабилност” в БНБ Стоян Манолов.

След кризата от 2014 г. българската банкова система е стабилна и до година и половина към нея вече няма да има никакви забележки, заяви Радев пред еврокомисаря Домбровскис.

Управителят на БНБ бе категоричен, че два от проблемите, които довели до кризата преди три години, вече са решени. “Банковият надзор е реформиран, вече имаме работещ инструментариум за преобразуване и подкрепа на банки”, заяви Радев.

По повод препоръките на ЕК той каза, че централната банка вече обсъжда мерки за намаляване на нивото на необслужваните кредити, което спада, но все още е тежест за добре капитализирания банков сектор на страната.

Владислав Горанов
Владислав Горанов