Европейският съюз трябва да обмисли налагането на големи по размер глоби на европейските правителства, които не успеят да осъществят предложенията за икономически реформи, посочва Европейската централна банка, цитирана от "Уолстрийт Джърнъл".
Строгата препоръка е заложена в доклад на банката, публикуван в понеделник и подчертава нарастващото чувство на неудовлетвореност от страна на ЕЦБ относно бавния темп на икономически реформи в еврозоната и в рамките на целия ЕС, който рискува да навреди на дългосрочния растеж и на стабилност на блока.
По време на неотдавнашната дългова криза в региона, правителствата в ЕС стартираха нова система за мониторинг на риска, известна като процедура на макроикономическите дисбаланси, предназначена да предотврати тревожни икономически тенденции като високи дефицити по текущата сметка, неустойчиви нива на дълга и надуване на ценови балон на жилищния пазар.
Европейските правителства могат да бъдат глобени до 0,1% от брутния вътрешен продукт, ако те нееднократно не успеят да се справят с икономическите пропуски, посочени от съответните оторизирани органи на ЕС. На практика обаче, до този момент ЕС не е налагала такива санкции.