"В България имаме една особеност – почти нямаме средна класа. Имаме бедни и много богати хора", каза финансовият експерт Мика Зайкова пред "Фокус".
Според данните на Евростат 56,4% от българите не могат да си позволят почивка. Оказва се, че България не е най-последна в тази класация.
„Има по-назад от нас и това са Румъния и Хърватия, при които 66% и 62% съответно не могат да си позволят почивка. Има обаче една особеност, българите се чувстват нещастни, докато румънците, които имат по-висок процент на невъзможност не се чувстват така и аз мисля, че това се дължи на факта, че те работят и в по-добри условия, разполагат с повече пари, но имат може би претенциите си към почивка с по-висок стандарт. Освен това много от тях идват в България, където им е евтино“, коментира Зайкова. По думите й така хем си почиват, хем не могат да почувстват липсата на пари.
„Работата е там, че болшинството от българите използват лятната си почивка, за да могат да отидат на село или там, където имат земя, да съберат нещо, което са насадили и ще си направят зимнина. Българският народ е един от малкото европейски народи, ако не и единствен, които правят зимнина. Това е, защото нямат възможност да си купят, тъй като доходите им са ниски. За съжаление качеството на предлаганите неща, които са внос, не е същото, каквото е в Западна Европа и това вече е доказано. Нещата не са много добри, въпреки че ако погледнем тенденцията в развитие, този процент намалява“, допълни финансовият експерт.
Според нея наистина през 2016 г. е имало оживление, което е дало възможност през 2017 г. леко да се побутне минималната работна заплата, която евентуално служи като катализатор на другите доходи, но това все още не е достатъчно, защото почивката е елемент от стандарта на живот.
„А стандартът на живот в България едва през миналата година достигна нивото на този преди промените. Трябваше да чакаме 27 години, поради разрухата, която сами си създадохме чрез разбойническа приватизация, корупция. Хората да обеднеят и да има огромно неравенство. Не забравяйте, че в България трендът на неравенството се влошава. Ако през 2016 г. разликата между 20-те най-бедни към 20-те най-богати в страната, е била 6,1 пъти, то през 2017 г. тя вече е 7,1 пъти“, обясни тя и подчерта, че продължаваме да обедняваме, а по-малка част продължава да забогатява.
„Така неравенството се увеличава. Това създава напрежение, усещане за липса на перспектива и лишава хората от възможността да почувстват щастие. Щастието е малко имагинерен елемент в живота на човека, но е важен – показва как човекът се усеща и какво очаква от бъдещето си. Това нещо е световна тенденция и продължаването на задълбочаването на неравенството води до високо напрежение между отделните слоеве на население“, каза още Мика Зайкова.
Според нея средната работна заплата не е онзи фактор и не може да бъде показателна за темповете на доходите в България. „Трябва да се гледат групите с отделните доходи, а както ви казах, 80% от българите взимат под средната работна заплата – тоест под 650 лв.“, каза още Мика Зайкова.
„Казвам го абсолютно категорично по простата причина, че 80% от хората получават доходи под средната работна заплата и то доста. Те нямат ония елементарни 566 лв., които колегите от КНСБ изчислиха, че са необходими на един човек, за да се издържа и да може да си плаща сметките. Много добре знаете, че 35%, според българската статистика и Евростат, от хората в България са в крайна бедност. Те имат доходи под прага на бедност“, коментира Зайкова. По думите й това са 70% от пенсионерите и т.нар. „работещи бедни“. „Ние сме рекордьори по броя на работещи бедни. Нищо, че г-н Бойко Борисов каза, че почти нямаме безработица. И какво от това, след като имаме 700 000 работещи бедни. Хора, които работейки 8 часа с труда си, не могат да покриват разходите си“, допълни тя.