147% по-скъп детски сок с еднакви съставки се предлага у нас, съпоставено с Берлин. Тези данни бяха представени от омбудсмана Мая Манолова на организирана от нея обществена дискусия за разликите в качеството на храните в държавите от Западна и Източна Европа.

Еднакви продукта са закупени от търговски мрежи в София, Берлин и Виена и са сравнени спрямо етикет и цена. Детско пюре, закупено у нас, съдържа 1,3 % рапично олио, а същият продукт в Германия е с 0,9% олио и е 26% по-евтино. При детски шоколадово-млечен десерт има разлика от 93% в цената, която е по-висока в София, а съдържа с 1% по-малко шоколад и с 3% по-малко мляко.

При газирана напитка се вижда, че у нас тя е по-евтина, но вместо захар е направена с фруктозо-глюкозен сироп.

“Наличието на двоен стандарт при храните е не само дискриминация, а обида за българските граждани”, каза Мая Манолова. Омбудсманът, депутати от всички парламентарни групи, евродепутати и министри се подписаха под декларация Европейската комисия и Европарламентът, за промени в закона и забрана двойният стандарт при храните. На дискусията земеделският министър Румен Порожанов каза, че проблемът може да бъде разрешен с единна европейска регулация за уеднаквяване на съставките в един и същи продукт.

На дискусията земеделският министър Румен Порожанов каза, че проблемът може да бъде разрешен с единна европейска регулация, за да бъде разписано, че на европейския пазар един и същи продукт трябва да бъде с еднакви съставки или да е обозначено, че е с разлики и добави, че ще продължат с проверки на цените.