Ще финансира бизнеса предимно с ресурс през другите банки, а не директно
Най-късно до месец единствената държавна банка - Българската банка за развитие, ще има ново ръководство. Наскоро тя смени и принципала си - вече икономическото министерство, а не финансовото ще държи 99,9% от акциите на банката.
Управление “Банков надзор” на БНБ вече е одобрило кандидатурите на Стоян Мавродиев, Румен Митров и Николай Димитров.
Надзорният съвет на ББР ги предложи за членове на управителния съвет и за изпълнителни директори. Очакванията са да бъдат сменени Билян Балев и Ангел Геков в оперативното ръководство. Дали и третият - Илия Кирчев, ще бъде сменен, все още не е решено, твърдят информирани.
Вероятни са и промени в Надзорния съвет, прогнозират още източници от банката. В момента негов председател е Атанас Кацарчев, а представители на държавата са двама зам. - министри - Кирил Ананиев на финансите и Лъчезар Борисов - на икономиката. Възможно е Ананиев да бъде оттеглен, тъй като финансовото министерство вече няма да бъде представено в органите за управление на банката.
Стоян Мавродиев до 2009 г. бе един от финансовите експерти на ГЕРБ. Стана депутат, беше зам.-председател на бюджетната комисия, а през 2010 г. оглави Комисията за финансов надзор. През 2016 г. - след края на мандата му, той бе сменен от Карина Караиванова.
Така че Мавродиев има достатъчно опит и фанансова експертиза, за да влезе и в банковия бизнес.
Новото ръководство на ББР ще трябва да следва и нова стратегия. Тя бе приета от правителството преди месец и предвижда банката да се насочи изцяло към малките и средните предприятия. Но не чрез пряко финансиране, а чрез кредитни линии за търговски банки, финансиращи малкия и средния бизнес. До края на 2020 г.
този вид финансиране
трябва да има
дял от 60%
в кредитния портфейл при 40% сега.
Идеята на новата стратегия е да превърне банката в институция, която привлича и управлява средносрочни и дългосрочни местни и чуждестранни ресурси, която прилага схеми и инструменти за финансиране на публични инвестиции и проекти, които са приоритетни.
Начините, по които банката подпомага развитието на малките и средните фирми, трябва да включват и малко използвани от нея досега схеми като финансиране чрез участие в капитала им. Това ще става чрез Фонда за капиталови инвестиции и рефинансиране на банки.
ББР бе създадена през 1999 г. като Насърчителна банка. През 2008 г. е приет специален закон за нея. В момента тя е сред четирите банки с най-висок кредитен рейтинг у нас. И единствената българска, която освен пряко финансиране предоставя ресурс и чрез други кредитни институции.
Фокус в дейността на банката в момента са стартиращи предприятия и иновации, износители, преработваща промишленост, минерални ресурси и земеделие.
През 2016 г.
ББР стартира
3 нови програми
за индиректно финансиране на бизнеса.
Програма “Напред” е първата, по която банката поема и до 30% от риска от отпуснатите кредити от търговските банки. Към края на март 2017 г. четирите банки партньори са финансирали 466 малки и средни фирми на обща стойност 102,3 млн. лв. Обемът на програмата е 150 млн. лева.
По програма “Прогрес” са финансирани 176 микрокомпании, средният размер на един заем е 20 542 лв. Кредитите са предназначени за компании с персонал до 10 души и годишен оборот до 2 млн. евро.
“Лизинг лайн” е програма за индиректно кредитиране за финансов лизинг, предназначен за купуване на машини и оборудване на микро-, малки и средни предприятия. За по-малко от година 233 компании са ползвали програмата, като общата стойност на придобитите активи е 11,074 млн. лв. Програмата разполага с 40,145 млн. лв.
ББР отчете 44,9 млн. лв. печалба за 2016 г., като увеличението спрямо предходната година е с 6,2 млн. лв. Активите са се увеличили до 1,9 млрд. лв. Капиталовата адекватност остава най-високата в българската банкова система и възлиза на 49,13% към края на 2016 г. Банката бе оценена с висока устойчивост на външни шокове след проведения в средата на 2016 г. преглед на качеството на активите и стрестестовете. За 2016 г. тя е
привлякла
дългосрочен
инвестиционен ресурс
за 420 млн. лева
от чуждестранни финансови институции, сред които Европейската инвестиционна банка, Банката за развитие към Съвета на Европа, Индустриалната и търговска банка на Китай.
ББР има и дъщерни дружества - Национален гаранционен фонд (НГФ), микрофинансиращата институция ДЖОБС.
Националният гаранционен фонд е създаден през 2008 г. Издава гаранции, допълващи обезпеченията, изисквани от търговските банки при отпускането на кредити. Целта е да се улесни достъпът до финансиране за малките и средните предприятия и да се намалят лихвите по отпусканите заеми. С подкрепата на фонда се предоставя възможност за кредитиране на стартиращи предприятия и такива без кредитна история. От създаването си досега фондът партнира с 21 банки и е реализирал 4 гаранционни програми.
Гарантирал е предоставени от банките кредити за 655 млн. лв. и така са подкрепени над 5300 малки и средни предприятия. В края на м.г. подписа споразумение с Европейския инвестиционен фонд за 40 млн. евро финансиране в рамките на плана “Юнкер” по програма COSME на ЕК.
ДЖОБС е създадена през 2010 г. Чрез нея се улеснява достъпа до финансиране на микро- и малки предприятия, земеделски производители, самонаети лица, занаятчии и други, които развиват или стартират бизнес.
ДЖОБС сключи през м. г. 103 нови договора за кредит и лизинг и предостави финансиране за 6,9 млн. лв., с което кредитният и лизинговият портфейл на дружеството нараснаха до 12,2 млн. лв.