Втора фирма вдига цената за активите на компанията в България

Сделката за електроразпределителния бизнес на ЧЕЗ в България е към края си, съобщава чешкият вестник Hospodarske noviny. Според медията най-високата цена, която се предлага, е на неизвестната индийска компания Future Energy.

Всъщност става въпрос за българската “Фючър енерджи”, която е търговец на ток, но източници от ЧЕЗ заявиха, че е в партньорство с голяма индийска енергийна компания. Индийци са идвали в София на оглед на активите на ЧЕЗ.

За “24 часа” собственикът на компанията Валентин Христов заяви, че има партньори индийци, но отказа да съобщи дали са подобрявали офертата, както и каква цена са предложили. Позова се на конфиденциалност при преговорите. В крайна сметка решението е на ЧЕЗ, заяви той.

Чешката медия се позовава на два високопоставени и независими източника, близки до сделката. Те също не са съобщили цената, която “Фючър енерджи” предлага, но вестникът припомня, че преди това се е говорело за минимум 8 млрд. крони (363 милиона долара).

Говорителката на ЧЕЗ-Прага, Алис Хоракова е коментирала, че продажбата на българските активи е насочена към повече заинтересовани страни. Пред “24 часа” от компанията уточниха, че преговорите продължават с всички кандидати.

До финалната фаза на процедурата са допуснати ТЕЦ “Бобов дол”, която се свързва с Христо Ковачки, чешката компания “Енерго-Про”, “Фючър енерджи” и “Инерком”.

Преди месец чешките медии съобщиха, че “Енерго-Про” е подобрила офертата си на над 300 млн. евро. По същото време “Енерго-Про Варна” пое гаранция към фирмата майка за 350 млн. евро.

На 31 октомври ЧЕЗ съобщи, че е решила да приеме офертата на българската компания “Сигда” ООД за купуването на ТЕЦ “Варна”, която била най-добра.

Фирмата е собственост на сина и дъщерята на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Сделката трябва да бъде одобрена от КЗК, документите ще бъдат внесени най-вероятно в сряда, каза Папазов.

След продажбата на въглищната централа остава да се избере нов собственик за електроразпределителният бизнес на ЧЕЗ. Той е и най-големият актив на компанията, която има в България още фотоволтаична централа и инсталация за ток от биомаса.