Няма как да вдигаме повече бюджета за лекарства - фискалният съвет препоръчва да е до 18%, а сега отиват 30% от парите на здравната каса, казва депутатът от "Обединени патриоти" и член на здравната комисия Калин Поповски

- Г-н Поповски, защо е нужен мораториумът, който отменя възможността касата да плаща иновативни медикаменти през 2018 г.? Колко хора ще засегне той?

- В момента бюджетът на НЗОК от 3,4 млрд. се вдига на 3,8 млрд., с 12% за пръв път. От стария бюджет отделихме 1 млрд. за лекарства, което е около 30% от него. А имаме становище на фискалния съвет, че не можем да харчим за лекарства повече от 15 до 18%.

Лекарствата в новия бюджет са добре финансирани и няма да пострада нито един пациент, нито онкоболен, нито от някоя друга клинична диагноза. Всяка година част от дефицита, който генерира касата, отива за онколекарства. Годишно те нарастват с около 30-40 млн., като за миналата година са 290 млн. лева.

- Има ли опит за натиск от различни фармацевтични компании?

- Спрямо парламентарната комисия и хората, които взимаме това решение, натиск няма как да окажат. Живеем в правова държава. Имаме достатъчно експертиза в комисията, за да помислим как да решим проблема. И го решаваме по този начин - за да не надхвърляме парите, няма да вкарваме нови молекули в рамките на година. Занапред най-вероятно един път в годината ще кандидатстват фирми с нови молекули и ще се прецени коя от тях да бъде в проектобюджета за следващата година.

- И всъщност не се намалява бюджетът за лекарства?

- Не. Мораториумът е да не го увеличаваме. Всички нови молекули са по-скъпи от старите. Това е крива, която върви само нагоре в цените. Някои от западноевропейските държави, които имат добро финансиране на бюджета, работят в отношение 80% генерични и 20% нови молекули, това е посоката. А при нас съотношението е изкривено.

- Каква е алтернативата на мораториума?

- Трябваше да увеличим бюджета за лекарствата, както всяка година. Но България е на 8% здравна вноска, Великобритания е на 12%, а Германия на 15% - имаме горен лимит. Ако тръгнем да вдигаме безконтролно парите за лекарства, трябва да ги вземем от дейности вътре в самия бюджет- джипита, болнична помощ и др. Ако някоя от лекарствените фирми каже от кое друго перо да ги вземем - добре, но другите колеги няма да бъдат съгласни.

Всички видове генерични лекарства, които са доста по-евтини от новите молекули, трябва да бъдат финансирани. Например в ортопедията не се плаща нито един имплант. Като падне един здравноосигурен човек и си счупи крак, в “Пирогов” му казват - операцията е по здравна каса, но импланта е 1500 лв. Какво да каже ортопедията, където не се плаща нито един имплант. Няма как в лимитиран бюджет лекарствата да ги заплатим на 100%.