На картата в бледорозово е отбелязана туристическата зона “Банско”, в зелено е тази в Добринище. На тези територии е забранена човешка дейност, с няколко изключения като практикуване на спецализиран туризъм и спортове.
Еколози ще обжалват в съда решението на правителството, организират и нови протести.
До седмица концесионерът “Юлен” ще обяви идейния проект на втората кабина в Банско. Тогава ще стане ясно какво точно ще се строи в ски зоната, научи “24 часа”.
В четвъртък правителството прие частна промяна в плана за управление на парк “Пирин”, с който се разрешава строителство на нови спортни съоръжения.
След решението екоорганизации заявиха, че то давало възможност да се застроят 48% от територията на парка. Поради това щели да обжалват в съда и ще организират нови протести.
Планът за управление на парка обаче показва, че тези твърдения не отговарят на истината.- Според документа туристическата зона е 895,1 хка, или 2,2% от територията на парка.
0,6 на сто, или 218,8 хектара, са предвидени за сгради и съоръжения. Това прави общо почти 1114 хектара при площ на парк “Пирин” от 40 356 ха.
“Туристическата зона е 2,8% от територията на парка. Почти същите параметри - 1078 ха са определени от ЮНЕСКО за развитие на зимния туризъм. Останалите 97,2% са забранени за човешка дейност. Това съвпада с концесионния договор от 2001 г. и никога не е имало разминаване в тези данни”, обясниха експерти.
Според тях няма как да се строи на толкова голяма площ, още повече че огромна част от територията е резервати, където не се позволява абсолютно никаква част.
Един от най-големите противници на новия лифт в Банско - екологът Тома Белев, е бил част от основния екип, разработил плана на управление на “Пирин”, но сега той и колегите му обясняват, че ще се строи върху 48% от него.
Белев е сред хората, които са разписали, че в туристическата зона, която е 2,8% от парка, е забранено да се извършва всякаква дейност с изключение на извозване на битови отпадъци, потушаване на пожари, туризъм и отдих, езда, колоездене и ски.
От документа се вижда, че освен еколози, представители на БАН, организации, Лесотехническия университет, в разработването са участвали и чужденци - това са Пиер Галанд и Питър Хислер от Швейцария, както и словенецът Андрей Бибич.
Финансовата подкрепа за разработване на плана дошла от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество.
“Природозащитниците могат да бъдат спокойни - хотели в защитените зони на Пирин няма да се строят, това е уредено със закон”, заяви министърът на екологията Нено Димов пред Нова телевизия.
Според него в приетото в четвъртък решение на Министерския съвет единствено се заявява възможност за изграждане на втори кабинков лифт и друга спортна инфраструктура при конкретно инвестиционно намерение от инвеститор.
Всяко предложение трябва да мине през всички екологични оценки, уточни Димов.
“Нито аз, нито правителството сме страна в този спор. Ние търсим баланс между опазването на околната среда и развитието на бизнеса в региона”, каза още той по повод протестите в София в четвъртък вечерта.
Министърът заяви, че няма данни протестите да са част от кампания, която подпомага ски туризма в други държави, а и това не било предмет на дейност на неговото министерство.
Според него вторият кабинков лифт в Банско ще намали стотиците автомобили, с които иначе скиорите стигат до лифтовете и замърсяват въздуха и природата.
“Протестите са елементи на демокрацията и в тях няма нищо лошо. В четвъртък протестираха три различни групи, което означава, че проблемът е многостранен и трябва да бъде решен”, декларира министърът на околната среда.
Георги Икономов, кмет на община Банско: Решението на МС за Пирин е голяма крачка за развитие на зимния туризъм в страната
За втора кабинка ще се изсекат 2 хил. кубика, а годишният прираст е 80 000 куб. метра
ТОНИ МАСКРЪЧКА
- Г-н Икономов, отдъхнахте ли си след решението на правителството за промени в плана за управление на НП “Пирин”, дошло след 8 г. ходене по мъките?
- Действително най-сетне си отдъхнах и аз, и жителите на Банско и региона, и туристите вече са по-спокойни. Всички сме въодушевени. Специално благодаря на премиера Бойко Борисов и всички министри от правителството, че обърнаха внимание на местната общност. Това рещение трябваше да се вземе много отдавна. То в случая, касае пряко Банско, но всъщност е правилен знак за бъдещото развитие на зимните курорти в цялата страна. Правителството зае отговорната държавническа позиция. С приетото решение за промени в действащия план за управление на НП “Пирин” се дава възможност за развитието не само на зимните спортове в Банско, но и в останалите зимни курорти в България. Това бе едно принципно решение, базирано на политическа далновидност, в подкрепа на устойчивото икономическо развитие на планинските региони в съответствие с екологичните норми и изисквания за защита на природата. Това е кауза, която защитаваме от осем години и вчерашният ден (четвъртък) е специален за нас. Той бележи една голяма крачка за зимния туризъм в страната и неговото бъдеще.
- Сега, след като дълго чаканото решение е факт, се видя, че всъщност не било толкова трудно. Защо досега не стана?
- Не мога да кажа защо толкова години не бяхме чути. Може би проблемът не е бил толкова назрял, не е стоял на дневния ред на обществото, може би винаги са изскачали по-важни неща. Наистина направените промени са незначителни, но знакови. Това е пробив, който ще доведе до развитието и на Разлог, Добринище и др. ски центрове в страната. Ще ви дам пример с Австрия, където още през 80-те години държавата взема важно стратегическо решение за развитието на зимните спортове като приоритет. Виждате днес, 20 г. по-късно, как Австрия е водеща страна в зимния туризъм и ски спортовете.
- Както следва оттук нататък, за да се стигне реално до изграждането на втора кабинка и евентуално нови писти?
- Концесионерът трябва да внесе инвестиционно предложение най-бързо, което да премине през всички процедури за екологични оценки. Преди това обаче трябва да се актуализира концесионният договор, който е от 17 г. В него действително има пропуски и неясноти, които да се изчистят, за да няма последващи спорове. От страна на общината ще трябва да разработим ПУП за трасето на втората кабинкова линия, да мине цялата процедура и през одобрение от общинския съвет. На по-следващ етап общината ще трябва да одобри строителните книжа за инвестиционното предложение.
- Зелените обаче още отсега се канят да стопират всичко, дори да обжалват решението на МС.
- Категоричен съм, че взетото решение от МС е законно и юридически издържано. А на зелените това им е животът. Те са майстори в обжалванията и спирането на всякакви инвестиционни проекти, воденето на дела в страната и срещу България. Призовавам ги да спрат с протестите, да спрат да блокират проекти, да не създават повече спънки в цялата държава. Сега са се закачили за Банско и Пирин. Има толкова много екологични проблеми, но те май не ги забелязват - незаконната сеч, замърсяването на въздуха, мръсната вода и др. Пирин не е проблем за екологията в България. Всички дървета са ценни, независимо дали са в Пирин, Родопите или на друго място. Явно обаче тук имат някакви други интереси.
- Споменахте за изсичането на дървета. Колко ще се изсекат за строежа на втората кабинка?
- Въпреки че трасето още не е определено, на базата на данните от прокарването на първата линия очаква се около 2000 кубика. Ако се направят допълнително писти - още 4-5 хил. кубика. Говорим за еднократно изсичане. За сравнение ще ви кажа, че годишният прираст на гората в Пирин е около 80 000 кубика. Тоест ще се изсече една много малка, назначителна част. И още едно сравнение - двете горски стопанства в община Банско имат годишен добив на дървесина 20 хил. кубика всяка година. Така че това са несравними неща и твърденията за унищожаване на гората са безпочвени и лъжливи. И сега аз ще ви попитам - като ви кажат парк, какво си представяте?
- Дървета, цветя, храсти, зеленина, но и алеи за разходка, беседки за почивка, места за игра на децата, оживено място, сред природата.
- Точно така. Заради това и името е Национален парк “Пирин”, а не джунгла. Паркът предполага и човешка намеса, където всичко е поддържано, опазвано, подредено, съхранено. Място, където да ходят хора. Не е нормално да затворим планината за хората и никой да не пристъпва там. Планината е не само гора, а и ливади, пасища, поляни, екопътеки. Естествено, че опазването на природата е важна задача и за нея най-голяма грижа полагаме точно ние, живеещите тук. Не приемам някой да ни каже, че банскалии не съхраняваме богатството на Пирин, точно обратното - най-добре ние се грижим за планината си.