70 г. след национализацията наследниците получиха адекватен имот за резиденцията

След 70 години собствениците на сградата на сегашното турско консулство в Бургас най-после получиха достойно обезщетение. Това стана със заповед на областния управител Вълчо Чолаков, който ги обезвъзмездил за национализирания през 1948 г. апетитен имот до Морската градина. Вместо него те получават магазин в центъра и незастроен парцел в широкия център на Бургас, научи "24 часа".

"Частната собственост е неприкосновена, това не може да бъде обект на никакъв коментар в една демократична държава. Ситуацията, в която семейството е поставяно толкова години, е унизителна. Предлагани са им имоти, които с право са отказвали. Това, което винаги са искали тези хора, е реципрочност при обезщетяването чрез замяна, при положение, че не могат да влязат във владение на собствеността си. За мен всичко, което се е изисквало през годините, за да се разреши казусът, е просто институционална воля. Преписки като тази, минали през няколко поколения, са повод хората да се чувстват незащитени. За малко повече от година успяхме да приключим една сага, която изискваше само упоритост и желание за разрешаване", коментира Вълчо Чолаков случая с наследниците на Симеон Пенчев.

След одържавяването на бащиния им имот и превръщането му в резиденция на Турция, през 1994 г. те решили да си го попискат по Закона за реституцията. Въпреки решението на Бургаския окръжен съд в тяхна полза обаче, казусът се усложнил с намеса на международното право заради дипломатическите отношения между България и Турция. След като разбрали че не могат да влязат във владение на имота си, наследниците пробвали да пол,учат обезщетение, но винаги удряли на камък с неравностойни имоти. Сагата е вървяла при 10 правителства още от първия областен управител, но чак сега проблемът на хората се решил с подписа на областния управител.