Най-добрият начин, за да няма поскъпване на тока на свободния пазар, е да се създадат условия за конкурентен и разширен пазар. Всички други мерки ще имат краткосрочен характер, каза на пресконференция на Българския енергиен и минен форум в БТА енергийният експерт Антон Иванов.
Според него сега се търсят решения на базата на административни подходи, които имат кратковременен характер на въздействие и след време отново се възстановяват факторите, които водят до повишение на цените. Според експерта конкурентният пазар ще ни изведе до ситуация, при която промишлеността да може да си планира разходите и до това да не ставаме на заложници на опасността при фалит на наши предприятия да се налага внос на ток от чужбина.
Антон Иванов напомни, че цената на тока на свободния пазар се формира от три основни групи разходи. Той открои влиянието на цените на съседните борси и допълни, че когато има повишение на цените в региона, такова ще има и у нас. По отношение влиянието на "добавка за обществото" експертът посочи, че възможността за намаление на цената в рамките на тази компонента извън пазарните и общи тенденции е доста ограничена.
Според Иван Хиновски - председател на Българския енергиен и минен форум, всички дългосрочни договори в сектора би било идеално, ако се предоговорят, като всички централи и част от ВЕИ-тата излязат на борсата и получат право да предлагат електроенергия при конкурентни условия. Според експерта това ще доведе до по-високата им ликвидност, ВЕИ-тата ще предлагат енергия на много ниски цени, но според него това би било риск за някои от големите централи, които ще се принудят да предлагат енергия на по-ниска цена. Пазарът обаче има нужда от такава конкуренция, смята експертът. Според него за бъдещата АЕЦ "Белене" най-вероятно ще се искат дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията.