Инерком България не смята, че придобиването на държавен дял от страна на българското правителство е единствения начин да се гарантира обществения интерес и доставките на електричество за българските потребители. Това се казва в интервю за Ройтерс на Милена Стоева, председател на борда на директорите на компанията, предава БГНЕС.
Българският финансов министър Владислав Горанов заяви по-рано, че българската държава има достатъчно инструменти да регулира доставката на електричество до потребителите, поради което държавното участие в сделката не е необходимо. Редица експерти и анализатори в България са съгласни с това.
"Ние сме съгласни с финансовия министър и не смятаме, че държавно придобиване на дял от бизнеса на ЧЕЗ е единственият начин да се гарантира общественият интерес", казва Стоева пред Ройтерс. Според нея обаче от ЧЕЗ зависи дали българската държава ще има дялово участие при закупуването.
От централата на ЧЕЗ в Прага съобщиха, че ще направят детайлен анализ на възможността за потенциално българско държавно участие в продажбата на българските активи на електроразпределителната компания и ще обявят решението си в началото на април. Стоева отказва да оповести стойността на сделката, но отбелязва, че компанията Инерком има активи за около 100 милиона лева /62.90 милиона долара/, а също така е поела твърд ангажимент да приключи тази транзакция и смята да го спази. По отношение на страховете относно финансирането на сделката, от Инерком обявиха, че се водят преговори с няколко глобално-опериращи банки, много от които нямат офиси в България, като при това никакви офшорни компании няма да участват в транзакцията. От компанията заявяват, че финансирането на сделката никога не е било обсъждано с руски банки, както и че за сделката ще бъде осигурен значителен дял собствено финансиране.
"От подписването на договора до сега, преговорите с банките вървят добре", заявява Стоева. Тя не споменава конкретни имена на банки поради строгите клаузи за конфиденциалност на сделката. "Никакви офшорни компании няма да участват в тази транзакция, желанието ни е да направим прозрачна сделка", казва още тя.