Нова онлайн платформа за дискусия и експертни анализи, чрез които да се създаде нова дългосрочна визия за бъдещето на страната представи сдружението на младите българи в чужбина, родени след 1981 г. - "Милениум Клуб България". Тя е част от кампанията "Краят на прехода", която то стартира с пресконференция в БТА.
„Последната ясна цел, която обедини българите, беше влизането в ЕС. Оттогава обаче минаха 10 години без ясно поставени цели. Време е да се очертаят такива, което може да се случи само чрез неемоционални и обективни анализи на политическата, социалната и икономическата обстановка в страната“, коментира Румен Чолаков, председател на Милениум Клуб България. Кампанията ще завърши на 10 ноември 2018 г., когато експертен екип на сдружението ще предложи стратегически цели пред България за следващите 25 години.
Кампанията цели да открои основните стратегически ценности и цели, които поколението на българските милениали да реализира през следващите 25 години - ценности, които вълнуват младите хора. Идеята е да се привлекат доказани на международно ниво политолози, историци, социолози и икономисти, които да допринесат за един неутрален прочит на съвременната история на България, като участват в специализирани научни форуми. Според сдружението общественият диалог трябва да се пренасочи от остарелите полемики на периода 1944 -1989 г към настоящето и бъдещето по теми, пряко касаещи обществото – икономика, образование, зравеопазване, съдебната система.
През следващите месеци са планирани формални и неформални срещи и дискусии, най-важните от които са:
9 септември, Лондон: научна конференция „България 1944-1989: какво всъщност се случи?“
10 ноември, София: отворена панелна дискусия „Ако днес е краят на прехода, какво следва напред?“ и представяне на приоритетите и целите пред България за следващите 25 години.
„Политическата реторика в обществения дискурс не отговаря на времето, в което живеем. Ние се възползваме от това, че не сме преживели социализма и можем да бъдем платформа за професионална и обективна оценка, като привлечем експерти да я създадат. За нас е важно обществото и особено нашето поколение, което след 20 години ще бъде във властта, да се фокусира върху проблеми и цели, които реално ни вълнуват като граждани", заяви Румен Чолаков, председател на "Милениум Клуб България".
„Започвайки кампанията, поканихме учени и експерти да се включат като гост-автори в новата платформа или като участници в дискусиите ни през следващите месеци, Специалистите поощряват инициативата ни да се приключи с обсъждането на миналото и да се отвори диалог за бъдещето, което за нас е сигнал, че се движим в правилната посока“, коментира и Калоян Буковски, програмен ръководител на проекта и член на УС на Милениум Клуб България.