С подписване на съвместна декларация за нелегалния, недеклариран и нерегламентиран риболов завърши Конференцията на високо равнище за риболова и аквакултурите в Черно море, която се състоя вчера и днес в София, предаде БТА.
Във форума участваха комисарят, отговарящ за околната среда, морското дело и рибарството Кармену Вела, генералният секретар на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество Майкъл Христидис, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, министри и заместник-министри на земеделието от страните в Черноморския регион, в т.ч. и на страни извън ЕС.
Две от общо шестте държави с излаз към Черно море, а именно Русия и Украйна, не са подписали документа, каза министър Порожанов на брифинг след подписването. "Знаете, че има политически разногласия между тези две страни и поради това първо руската, а впоследствие и украинската делегация обявиха, че нямат готовност за подписването", коментира министърът. Комисар Вела уточни, че всички представители от региона в своите изказвания са изразили желание за силна ангажираност за решаване на проблемите с опазване на морските биологични ресурси в Черно море. "След срещата ни в Букурещ и днешната декларация напредъкът по отношение на общото управление на ресурсите и екосистемите в Черно море, засилването на научните изследвания и събирането на данни как те да се управляват по най-добрия начин, е вече в пълен ход, коментира министърът.
По думите му акценти в днешната среща са още проектът bleaksea4fish, откритият първи в Източна Европа регионален офис на Генералната комисия по рибарство за Средиземно и Черно море, справянето с незаконния риболов в Черно море и съвместните усилия на всички държави в региона за устойчивото управление на рибните запаси по научнообоснован и екологичен начин. Не на последно място, това са солидарността и общата визия за управлението, каза министърът. Рибарските общности са изключително важни за региона, посочи още Румен Порожанов. Той уточни, че над 62 хиляди души в региона са пряко или косвено свързани с процеса на риболова, преработката, аквакултурите и фермерите, които са близо 8700, и това го прави изключително социално значим.
По думите на комисар Вела "всеки четири от пет риби, или всеки 4 хиляди от 5 хиляди тона са незаконен улов". Според него фактът, че две държави не са подписали документа, не е проблем, защото те са съгласни с по-голямата част от него, така че сътрудничеството ще продължи, "защото всички преследваме едни и същи цели".
Организатори на конференцията са Министерството на земеделието, храните и горите на Република България и Генералната комисия по рибарство за Средиземно море в рамките на Световната организация по храни и земеделие /ФАО/ към ООН, която има правомощия и по отношение на Черно море.