98,7% от общо 23,5 млн. предприятия в Европа са малки - с под 50 служители. В България те също са преобладаваща част - 98,5%.

Само един процент от фирмите в ЕС са средни с между 50 и 250 работещи в тях, а големите - с над 250 служители, са 0,2%. Разпределението в България е 1,3 на 0,2% в полза на средните фирми.

Това показват данни на Евростат за 2015 г. Малките фирми осигуряват работа за почти половината от трудоспособните европейци. Една трета от тях са назначени в големи предприятия, а около 17% - в средни.

В България съотношението е подобно - 54,1% от работещите са в малки фирми, 21,7% - в средни, а в големите заетите са 25,2%.

Малките предприятия осигуряват и голяма част от добавената стойност - 38% за ЕС и 41,7% за България. В Европа големите предприятия предоставят най-много добавена стойност - 44%, докато в България само 35,5 на сто. За средните фирми остават по 19% средно за държавите-членки на ЕС и 22,9% за страната ни.

Според данни на НСИ най-голям е бил делът на малките и средни предприятия в областта на търговията и ремонта на автомобили - над 140 хиляди фирми у нас се занимават с подобна дейност.

В Топ 5 по численост на фирмите, които се занимават с различна нефинансова дейност попадат още предприятията, които се занимават с професионална или научна дейност - над 43 хиляди; предприятия от преработващата промишленост - над 33 000; фирми свързани с хотелиерство и ресторантьорство - над 27 000; както и фирми за търговия с недвижими имоти - над 24 000. Най-висок е бил делът на заетите лица у нас във фирмите, които са се занимавали с преработваща промишленост - над 500 хиляди души, от които близо 490 хиляди лица са били заети в частния сектор.

По брой наети лица следват фирмите, които са се занимавали с търговия или ремонт на автомобили - над 380 хиляди души са работили в тази област, предимно в частния сектор. В хотелския и ресторантьорския бизнес са били заети около 114 хиляди души, от които 111 хиляди в частния сектор. В строителството са се трудили над 113 хиляди души, от които над 110 хиляди - в частния сектор. 

Според бизнес анкетите на НСИ около 30 процента от промишлените предприятия или почти всяка трета фирма с подобна насоченост - са посочили като оосновен проблем, който затруднява дейността им - липсата на квалифицирана работна сила.

Въпреки че малките и средни предприятия генерират най-много работни места, те се сблъскват с много предизвикателства в ежедневните операции, за да растат и да се развиват успешно. Достъпът до финансиране често се цитира като една от основните пречки, които засягат малките и средни предприятия.

Според Световната банка има около 245 милиона официални и неформални предприятия, които нямат заем или овърдрафт, но се нуждаят от такъв. Повече от 90 процента от тази бройка са от категорията малки и средни предприятия.