Над 55 000 пътници са засегнати от еднодневната стачка на пилотите на "Райънеър". Това е най-голямата стачка в 33 годишната история на нискобюджетния авиопревозвач. Отменени са 4 полета на компанията от и до летище София, до Белгия и Германия. Протестите са за по-добро заплащане и условия на труд, съобщи БНТ.
По превоз на пътници "Райънеър" е най-голямата авиокомпания в Европа. Затова и днешната стачка има сериозно отражение. С 400 отменени полета, стачката засегна над 55 000 пътници в много европейски страни. Пилотите основно се оплакват, че компанията не прилага местните законодателства.
""Райънеър" не прилага холандското трудово законодателство за холандските пилоти. Много пилоти не са платени, когато са болни и могат посред нощ да бъдат пренасочени в чужбина", каза Йоост ван Доесбург, говорител на синдикат на пилотите в Холандия.
Сред основните искания e до 40 процентно увеличение на заплатите, но протестът има и други цели.
"Хората да са платени ,когато не летят, да имаме право на социален диалог и представителство в него.", смята пък Дидие Леббе, представител на синдикат в Белгия.
"Не става дума да се разгроми Райънеър, това е невъзможно, а да се изпрати ясно послание към ръководството в Дъблин и то е Райънеър трябва да се промени", коментира Инголф Шумахер, преговарящ от страна на пилотски синдикат в Германия.
Исканията на стачкуващите са на фона на приходи на авикомпанията за първото тримесечие на тази година от 309 милиона евро. Печалбата е с 22 процента по-малка заради поскъпналото гориво и вече увеличени през януари заплати.
"Няма да променяме бизнес модела на "Райънеър", за да се съобразим със смешни искания за увеличаване на заплатите до 40 процента. Няма да ставаме "Луфтханза", няма да променим нашия нискобюджетен модел", обясни главният оперативен представител на Райънеър Питър Белю.
Прочутият с непреклонността си шеф на ирландската компания Майкъл О'Лиъри призна пилотските синдикати едва в края на миналата година. Преди това избухна сериозен конфликт,който доведе до отмяна на 20 000 полета. Заради кризата О'Лиъри се отказа от бонуса си за тази година, който би могъл да стигне 1 милион евро. Дали преговорите между двете страни ще се подновят ще зависи вероятно от изхода на стачката.