Според председателя на Бюджетната комисия подобен ход би дал разнопосочни сигнали на бизнеса
Търканията между партньорите в коалицията на „Обединени патриоти” са по-скоро в сферата на емоциите, отколкото на реалните различия. Такова мнение изрази в предаването „Тази сутрин” по BTV председателят на Бюджетна комисия Менда Стоянова.
Попитана дали очаква изненади от някой от партньорите в правителството в днешното гласуване на вота на недоверие, тя отговори категорично – не.
Изненади, идващи от малката коалиция обаче не липсват. Такова е например изказването на депутата от НФСБ Валентин Касабов в предаването „Лице в лице” на 17 октомври, в което той посочи, че Волен Сидеров всеки месец ходел „на справка” при почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. По-късно Сидеров категорично опроверга това твърдение.
„Проблемът е, че много народни представители, не само народни представители, си позволяват да говорят неща, за които няма доказателства. Нека да ги представи тези доказателства. Освен това аз не виждам престъпление с това някой да се е виждал с господин Доган. Не мога да гадая дали изобщо се е случвало подобно нещо и ако се е случвало - какви разговори са водени. Не мисля, че това е моята работа”, коментира Менда Стоянова.
По думите ѝ управленският модел на правителството дава резултати и евентуална смяна на този модел би рефлектирала най-сериозно върху икономиката и развитието на България.
Председателят на Бюджетната комисия не изрази особен ентусиазъм относно планирания скок на максималния осигурителен праг от 2600 лв. на 3000 лв. Причината – според Стоянова това би означавало, че правителството дава разнопосочни сигнали с оглед на това, че такова увеличение не трябваше да става факт преди 2021 година, а бизнесът е разчитал на тази прогноза.
„Когато бюджетът дойде в парламента, ще видим какво е решило правителството за този осигурителен праг. За мен лично повишаването на максималния осигурителен доход беше изненада след среща със синдикатите, тъй като, както е известно на всички, в тригодишната прогноза на правителството е записано до 2021 година този максимален осигурителен доход да остане 2600 лева”, посочи Стоянова.
По думите ѝ разчетите показват, че от тази мярка ще бъдат засегнати около 140-150 хиляди души.