Ако не се въведе лимит на обезщетенията за неимуществени вреди поне временно - до създаването на методика за изчисляването им, задължителната застраховка “Гражданска отговорност” ще трябва да струва 1000 лв. , а не сегашните 200-300 лв. Това е непосилна цена за повечето българи, притежатели на леки автомобили, заяви в понеделник председателката на управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова.
Тя и колегите ѝ от управата на асоциацията напомниха, че
лимитът от
20 хил. лв.,
който те са предложили и който шефката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова внесе в края на миналата седмица като промяна на застрахователния кодекс, се отнася само за т.нар. неимуществени вреди. В това число влизат обезщетенията за болки и страдания, които в случаите с катастрофа претърпяват близките на загиналия.
Общото обезщетение за най-близките, което включва плащането за загуба на доход, за издръжка на децата на загиналия, за медицински разходи и за всички материални щети, не е било споменато в проекта за промени просто защото съществува като текст в кодекса и не се променя.
Общото обезщетение е без лимит, но то
се доказва
значително
по-трудно
пред съда,
защото трябват доказателства за получавания доход, за медицинските разходи и други.
“На адвокатите им е много по-лесно да хванат двама свидетели и те да кажат пред съдията, че са получили емоционални травми”, каза изпълнителният директор на Застрахователно дружесто “Армеец” Константин Велев, който е и зам.-председател на асоциацията.
Застрахователите са поискали да се сложи лимит за обезщетенията за неимуществени вреди заради решението на Върховния касационен съд (ВКС) от лятото, с което кръгът на лицата, които могат да претендират за такива обезщетения, се разшири. В бранша твърдят, че това решение ще доведе до
невъзможност
да издържат
финансово,
като доказателството им са няколко случая, които са приключили засега само на първа инстанция. При единия на малко момче са присъдени 50 хил. лв. за загиналата му сестра, а в другия - 60 хил. лв. на баба на загинал в катастрофа. Става въпрос за случаи, по които вече са изплатени обезщетения за имуществени вреди, но тъй като не са обхванати от 5-годишната давност, сега има възможност да се отворят наново.
Според застрахователните шефове след решението на ВКС претенциите вече се увеличават и това е
само началото
на процес,
който застрашава съществуването на компаниите им. Техните изчисления показват, че ще им трябват между 800 млн. и 1,3 млрд. лв., за да платят обезщетенията за неимуществени вреди, които решението на ВКС им налага да изплащат.
Според статистиката на застрахователите до края на юли само в Софийския градски съд са гледани 529 такива дела, свързани със задължителната “Гражданска отговорност”, при около 200 за същия период на миналата година, т.е. те са се увеличили повече от два пъти.
“Според нас обезщетенията за неимуществени вреди трябва да са само малка частица от общото обезщетение, докато при нас в България е точно обратното. Затова
имаме спешна
нужда от
методика за
изчисляването и
изплащането
на тези обезщетения и докато тя бъде създадена, предлагаме да има лимит на тези обезщетения”, заяви Несторова. Според обясненията на парламентарни юристи пред “24 часа” е невъзможно в закон да се напише, че нещо е временно - то трябва да действа, докато не се промени със същия или с друг нормативен документ. Това обяснява защо в проекта на Менда Стоянова не е написано, че лимитът е временна мярка.
Според асоциацията през 2017 г. средният размер на обезщетението за болки и страдания на близките на загинал при катастрофа в България е достигнал 117 841 лв., при положение, че през 2013 г. е бил 82 745 лв.
Тази сума е сред най-високите в Европа, където такива обезщетения са между 5 и 25 хил. евро на лице. В Англия били 10 хиляди паунда.
Според застрахователите у нас дори по-голямата част от присъдените обезщетения
не достигат до
самите хора,
а отиват за адвокатски хонорари. Чести били случаите, в които адвокати отивали при близките и си изкарвали пълномощни, с чиято помощ после прибират по-голямата част от обезщетенията. Самата асоциация е подавала сигнали в адвокатските колегии и засега имало няколко случая на адвокати с отнети права за по 8 и 10 месеца. Кои са тези адвокати обаче от асоциацията не пожелаха да кажат.
Асоциацията на българските застрахователи:
1000 лв., а не 300
за “Гражданска
отговорност”, ако
няма таван
за обезщетения
l Горната граница от 20 хил. лв. трябвало да е само временна
l Обезщетенията в България били сред най-високите в Европа
l Компаниите трябва да намерят отнякъде между 800 млн. и
1,3 млрд. лв., за да отговорят на новите претенции
Съдии: Рано е за лимити, не е ясно как ще се процедира
Предложените лимити за обезщетения за болки и страдания идват, преди да е ясно как ще приключат делата в съда. Това коментираха пред “24 часа” граждански съдии, които от години решават застрахователни дела в София.
След тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 21 юни т.г. за обезщетение за болки и страдания след смърт в катастрофа на близък могат да претендират освен родители, деца и съпрузи, но и братя, сестри, баби, дядовци и внуци. Възможност се даде и по изключение на “всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия”.
“В решението на ВКС е посочено, че
правото на
обезщетение на
тези лица не
е абсолютно,
а трябва във всеки конкретен случай да се установи наличието на това изключение”, каза преди дни в интервю за “24 часа” зам.-председателката на Софийския градски съд Албена Ботева.
Изключение е например, когато жертвата на катастрофа няма друго семейство освен брат, с когото е живяла и е делила едно домакинство. “Т.е. няма да се получава натрупване на много обезщетения и застрахователите няма да се налага да плащат първо на съпруг и деца, а след това на братя, сестри, баби и дядовци”, обясни съдийката.
Друг пример е за дете, отгледано от вуйчо си и вуйна си, които не са го осиновили, въпреки че родителите му са починали. Преди тълкувателното решение те не попадаха в близкия кръг роднини, от чиято смърт на пътя детето можеше да получи обезщетение.
“Волята на ВКС е да има възможност обезщетение за болки и страдания да получат и тези, които нямат роднинска връзка със загиналия в катастрофа, но на практика са неговите най-близки хора”, каза друг съдия.
Сега съдът присъжда обезщетение по справедливост. Т.е. невинаги магистратите уважават изцяло претендирания размер за компенсация от ищеца. Те
могат да го
приемат
частично или да
го отхвърлят,
ако не се установи привързаност с починалия.
През юли и август м. г. в най-големия окръжен съд у нас - Софийския градски, те са 308 и 221 - общо 529, т.е. с 231 повече от 2017 г. по искове на физически лица срещу застрахователя по “Гражданска отговорност”, Гаранционния фонд или Националното бюро на българските автомобилни застрахователи, обясни съдия Ботева.
“От посочените 529 искови молби, постъпили през юли и август 2018 г., 91 са предявени от лица, които преди тълкувателното решение не бяха легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от смърт на близък”, уточни Ботева.