Програмата за превръщането на Шанхай в глобален финансов център (2018-2020) изисква задълбочаване на реформите и отварянето на финансовия пазар на града, засилване на иновациите в сферата, и всичко това е свързано както с националната стратегия за развитие, така и необходимостта от абсорбиране на най-добрите практики и опит от развитите държави, заяви вчера директорът на Института за изследвания към Китайската народна банка (КНБ) Шу Джун, съобщава "Радио Китай".
„През изминалите години правителството оказваше силна подкрепа и съдействие за финансовата реформа в Шанхай и предприе редица иновативни мерки в тази насока, както и разреши по-нататъшно отваряне на финансовия сектор за частни и чужди инвеститори. В резултат бе прокаран път за финансова реформа в цялата страна", заяви на свой ред директорът на Финансовото управление на Шанхай Джън Ян. Той добави, че кметството ще продължи да работи активно за реализирането на програмата, така че до 2020 година градът да се нареди сред световните финансови центрове и получи статут, съответстващ на икономическата мощ на Китай.
На 17 януари КНБ, Министерството на науката и технологията и Министерството на финансите публикуваха програмата за превръщането на Шанхай в глобален финансов център. В която са разписани мерки и дейности, които ще бъдат реализирани до 2020 година.