По-строг контрол за текущи ремонти на улици и булеварди
Столичната община ще иска фирмите да имат денонощен авариен екип
Фандъкова: До 48 часа след фрезоване дупките трябва да бъдат запълнени
50% глоба от стойността на съответния ремонт ще налага Столичната община, ако асфалтирането не е извършено в срок.
Това е една от санкциите, които се предвиждат в новите договори за възлагане на текущи ремонти в София. По-строгите изисквания към фирмите се въвеждат по настояване на столичния кмет Йорданка Фандъкова, научи “24 часа”.
Новите по-високи санкции за фирмите са заложени в процедурата, която е на етап оценка на техническите показатели на участниците.
Целта на по-строгите изисквания е
да се подобри
качеството на
изпълняваните
ремонтни
дейности
Както и досега, столицата е разделена на 7 зони в обявената обществена поръчка. Общината ще сключи договори с избраните фирми за текущ абонамент на улици и булеварди за 48 месеца.
“Засилваме още повече контрола над ремонтите и залагаме още по-високи санкции.
Намалява се
времето, което
фирмите ще
имат за реакция,
а при неспазване на сроковете ще налагаме глоба в размер на половината от стойността на възложените дейности. За да няма повече случаи, в които нарязаният асфалт стои така със седмици, а понякога и с месеци, въвеждаме срок, в който фирмите трябва да запълнят фрезованите участъци. Надявам се, че с тези нови изисквания ще се подобрят качеството и работата на фирмите”, коментира пред “24 часа” столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Промяна ще има и при контрола, който самата община осъществява над текущите ремонти. Фандъкова е разпоредила на ресорния зам.-кмет по транспорта Дончо Барбалов работата на общинските екипи да бъде организирана така, че те да следят изкъсо фирмите, за да бъдат ремонтите по-качествени.
“Не плащаме за лошо свършена работа и фирмите го знаят. Залагаме изисквания за по-висока експертност на изпълнителите и се надявам, че фирмите ще увеличат капацитета си. Не се колебая да налагам санкции. Само за 2018 г.
глобите са над
2,1 млн. лв.”,
заяви Фандъкова.
“Друго ново условие към фирмите е да имат авариен екип с 24-часово дежурство. Те трябва да отговарят и на допълнителни изисквания за по-голяма оперативност и бързина при подаването на сигнали за отстраняване на нередности по пътната инфраструктура”, обясни зам.-кметът по транспорт Дончо Барбалов.
Така при фрезоване на част от пътната настилка фирмите ще имат 48 часа, за да ги запълнят. При неизпълнение ще се налага
по 1000 лв.
глоба за всяко
нарушение
При неизпълнение на от 1 до 5 показателя за абонаментно поддържане на дадена улица - например състояние на пътната настилка, тротоарите, парапетите, водостоците и други, санкцията е 50% от предвидената стойност в офертата на изпълнителя за съответната пътна отсечка.
При неизпълнение на над 5 показателя за поддръжка фирмата няма да получи нищо за работата си и ще ѝ бъде удържана цялата месечна сума, която трябва да получи за съответната улица.
В случаите, в които 25% от улиците в дадена зона за абонаментно поддържане, включително и пътните връзки, не отговарят на заложените изисквания, общината ще налага допълнителна санкция от 25% от общата стойност на месечното плащане за цялата зона.
При три
последователни
такива случая
общината
директно ще
прекратява
договора
с изпълнителя.
Един процент неустойка за всеки просрочен ден ще дължат фирмите, които не спазват сроковете за приключване на ремонти.
В тези случаи глобата може да достигне до 50% от стойността на ремонта, уточниха от общината.
При неизпълнение на възложените и забавени за приемане дейности ще се налага неустойка в размер на 2% от стойността на ремонта за всеки ден закъснение.
Тук глобата може да достигне до 25% от стойността на възложените работи.
Ако не се отстранят
появили се
дефекти в
гаранционния
срок, фирмите
ще дължат в
троен размер
направените от общината разходи за отстраняване на повредите.
Сега фирмите дължат само неустойка от 2% на ден при неизвършване на възложените дейности.
1000 лева пък е глобата за всеки констатиран случай на непредставяне на изискани от общината документи.
10 пъти по-високи санкции и за надзорниците
Десет пъти по-високи глоби за надзорните фирми, които следят качеството на текущите ремонти в София, залага Столичната община. Процедурата за избор на строителен надзор предстои да бъде обявена скоро.
За разлика от сега, когато за качеството на всички текущи ремонти в целия град отговаря само една фирма, при новата процедура изпълнителите вече ще са трима.
Прогнозната стойност на поръчката за надзора е 6,6 млн. лв., а срокът на договорите е 48 месеца.
Фирмите ще трябва да контролират подготовката на строителството, количествата, качествата и съответствието на използваните материали при текущите ремонти, поддръжката на уличната мрежа и пътните съоръжения, както и елементите за организация на движението.
Предвиждат се по-високи изисквания към строителните инженери, които ще следят качеството на извършваните дейности, както и за осъществяване на постоянен контрол при ремонтите.
При неспазване на което и да е от задълженията на надзора - например да информира възложителя за забавяне на даден ремонт, неспазване на срока за изпълнение, нанесени загуби вследствие на грешки, ще се налага 2000 лв. глоба за всяко констатирано нарушение.
В момента при констатирано нарушение за сроковете, качеството, количеството и стойността на изпълняваните дейности санкцията за еднократно нарушение е 200 лв. При всяко следващо тя скача на 1000 лв. В новите договори ще бъде заложено прекратяването им при системно неизпълнение на задълженията.
Прекратяват договора, ако ремонт на булевард се забави над 10 дни
При над 10 дни забавяне на ремонт на улици и булеварди Столичната община ще прекратява договора с изпълнителя без предизвестие. Това е предвидено в договорите за големите инфраструктурни обекти, които кметството планира да обнови през тази година.
За повечето от тях вече има сключени договори или тече обществена поръчка за избор на изпълнител. Сред обектите, които ще се ремонтират тази година, са бул. “Първа българска армия”, източната тангента, улиците “Николай Коперник”, “Атанас Узунов”, “Кукуш” и “Йосиф Щросмайер”.
Според изискванията за всеки ден закъснение по вина на изпълнителя ще се налага санкция в размер на 1% от стойността на целия договор. Тя може да достигне до 20% от сумата за ремонта.
По-рано санкциите за закъснение бяха по 0,5% на ден и съответно можеха да достигнат до 10% от стойността на целия ремонт. До 5% от нея може да достигне глобата за некачествено изпълнен ремонт. Освен това тези дейности не се заплащат от общината.
Фирмите ще трябва да отговарят и на изисквания за намаляване на праховите eмисии, предизвикани от ремонтите, като редовно оросяват строителната площадка и пътните настилки в границата на обекта.
Общината ще може да налага и неустойка от 20% от стойността на дадения обект, когато ремонтът е с недостатъци, които фирмата не може да отстрани.
Освен всички санкции общината ще продължи да изисква фирмите да внасят гаранция за добро изпълнение, като сумата ще се освобождава чак след изтичане на гаранционния срок на обекта, а не само след пускането му в експлоатация.