Министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова съобщи по време на парламентарния контрол, че по процедурата "Енергийна ефективност в периферните райони - 2" по оперативна програма "Региони в растеж" /ОПРР/ са одобрени за финансиране 32 проектни предложения на 19 общини - бенефициенти от четвърто ниво на националната полицентрична система на обща стойност на безвъзмездната помощ над 32,9 млн. лева.
Проектите са за подобряване на енергийната ефективност на многофамилни жилища, на сгради от общинската и държавна администрация, както и от общинската социална и образователна инфраструктури, предаде БТА.
Процедурата е продължение на първата мярка за енергийна ефективност в периферните райони по програмата, по която са сключени 170 договора за над 167 млн лева.
Крайната цел е подобряване на показателите на сградния фонд в малките градове и повишаване на качеството на въздуха и условията за живот там, каза министър Аврамова.
В отговор на друг депутатски въпрос по оперативната програма, министър Аврамова каза, че на провеждащото се заседание на Комитета за Наблюдение на програмата, Управляващият орган /УО/ на програмата ще предложи да се одобри подход, при който общините - бенефициенти по ос 1 "Устойчиво интегрирано градско развитие", да могат да използват спестения след провеждане на обществени поръчки финансов ресурс по сключените договори за безвъзмездна помощ за изпълнение на нови проекти от инвестиционните си програми. Министърът каза, че това трябва да стане при спазване на насоките за кандидатстване по процедурата или за покриване на допустим собствен принос, включен във вече сключените договори за безвъзмездна помощ. Изключение се прави само са проектите, които са структурирани като генериращи приходи. УО миналата година допусна възможността общините да актуализират инвестиционните си програми в периода 2018 - 2019 г. с нови проектни идеи по определени инвестиционни приоритети, напомни министърът. По думите й така УО ще позволи на общините да използват спестените след провеждане на обществени поръчки финансови средства. Към момента, в резултат на сключените анекси към договорите за безвъзмездна помощ на общините, след провеждане на обществените поръчки този ресурс възлиза на 5,4 млн. лева. Очаква се след обявяването на тази възможност общините да поискат сключване на допълнителни споразумения за намаляване на стойностите по безвъзмездната финансова помощ, което ще доведе до значително увеличаване на ресурса за финансиране на проектите по определени инвестиционни приоритети, коментира министърът.
Министърът отбеляза, че общият спестен ресурс по всички приоритетни оси е около 24 млн. лева и се очаква да нарасне след сключването на анекси.