По време на годишната среща на правителствените ръководители на страните от формата „16+1" Ли Къцян, Бойко Борисов и Андрей Пленкович откриха официално Глобален център за партньорство, чието създаване бе договорено миналата година в София и неговата централа ще намира в българската столица. Той е неправителствена организация с идеална цел, чиято задача ще бъде да предоставя политически и правни консултации, както и интелектуална подкрепа за засилване на търговското и инвестиционното сътрудничество между бизнеса от Китай и страните от Централна и Източна Европа и по-нататъшно задълбочаване на връзките между тях, информира bulgarian.cri.cn.
На срещата в Дубровник стана ясно също, че към формата „16+1" се присъединява и Гърция, в която китайските инвестиции бързо нарастват и тя се превръща в ключов център в Югоизточна Европа за реализация на инициативата „Един пояс, един път". Българският премиер коментира, че главна роля за това изиграла срещата в София и, по думите му, с включването на Атина вече може да се говори и за съвместни проекти, по които да се търси различно финансиране. Със средства от Европейския съюз, Китай и местни бюджети може да се свържат пристанищата по река Дунав с Черно и Егейско море чрез изграждане на железопътни линии, посочи Борисов, давайки за пример трасето Солун-Кавала-Александрополис, пристанищата в Бургас и Варна, Дунавска стратегия, съответно Букурещ и Белград. Търсят се възможности китайски компании да се включат към тези проекти, добави той.
По време на срещата Бойко Борисов заяви също, че партньорството между Европейския съюз и Китай е ключово за мира. „За всички нас, които принадлежим към голямото европейско семейство на страни членки или такива, които вървят по пътя към ЕС, е от особено значение задълбочаването на всеобхватното стратегическо партньорство между ЕС и Китай като фактор на мира, просперитета и устойчивото развитие", каза той.
Българският премиер имаше и среща на четири очи с китайския си колега Ли Къцян, по време на която двамата обсъдиха възможности за сътрудничество и реализиране на общи проекти в енергетиката, пътната инфраструктура, селското стопанство и технологиите. „В момента 800 милиона долара е износът на България към Китай при милиард и половина от Китай за България – преди това разликата беше космическа при тези обороти", посочи Борисов. Други важни резултати от сътрудничеството между България и Китай, според премиера, е споразумението на стойност 1,5 млрд. евро между банките за развитие, участието на китайски компании в търгове за инфраструктурни и транспортни проекти, предстоящото откриване на изнесени визови центрове в 15 китайски града.
В същото време, премиерът Борисов призова китайското правителство да предприеме по-конкретни мерки за разширяване и улесняване на достъпа до вътрешния пазар и ускоряване на процедурите за издаване на разрешения за внос.
Коментирайки инициативата „Един пояс, един път" министър-председателят посочи, че очаква конкретни проекти и в България и се надява страната и региона да видят ръст на китайските туристи.
В рамките на срещата бе подписан протокол за санитарните изисквания за износ на български шрот от слънчогледово семе. Той предвижда България да предоставя списъци с предприятия за преработка, отговарящи на договорените изисквания, които Китай ще регистрира след проверка и одобрение.