Над 1 млрд. лева са вложени през последните 12 години от държавната "ТЕЦ Марица изток 2" в сероочистващи устройства, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на осмата енергийна конференция, посветена на перспективите пред развитието на сектора в региона на Югоизточна Европа.

По същия начин се процедира и за другите две централи от Маришкия басейн, както и останалите въглищни централи. "Всички ние се стремим да спазваме изискванията на Европейския съюз и смея да твърдя, че го правим успешно на този етап", добави министър Петкова.

Спасяването и устойчивостта на големите горивни инсталации за България е изключително важно, подчерта Теменужка Петкова. Тя изтъкна, че страната ни ще следва прехода към декарбонизирана икономика, но смята, че този преход трябва да бъде плавен и да бъде съобразен със спецификите на всяка една държава, енергийния й микс и икономиката й. "Само по този начин ние ще може да гарантираме устойчивост в сектора и в икономиката ни", допълни министър Петкова. Затова през следващите години България ще продължи да разчита на централите, които произвеждат електрическа енергия от въглища. Една от основните причини за това е, че България има местен ресурс от лигнитни въглища, което е гаранция за енергийна сигурност и диверсификация. "Ние имаме такъв ресурс за следващите 60 години", посочи Петкова.