530 млн. лв. е инвестиционната програма на "Еврохолд"в мрежата, която сега е собственост на ЧЕЗ, до 2023 г. Това става ясно по време на презентация на стратегия за развитието на компанията  "Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани Б.В.", в която ще бъде енергийния бизнес на новия собственик, ако сделката приключи успешно. 

 Вложенията до 2020 г. са 270 млн. лв., а за следващия регулаторен период са 260 млн. лв. Евентуалният нов собственик на активите на ЧЕЗ  залага на намаляване на загубите на електрическа енергия, чрез въвеждане и разширяване на интелигентни системи за дистанционно управление и отчитане на електромерите. 

Ще се разчита и на системи за вземане на решения и за прогноза за  поддръжка и адекватно разпределение на инвестициите. Ще се въвежда и система, чрез която ще се намалява времето и честотата на аварийните прекъсвания. Предвижда се клиентът да бъде уведомяван за спиране на тока и че дружеството знае за това. 

Няма да се залага, както е сега, на преглед на активите на 3 години, а на технологии за управление на мрежата, както и на такива за детайлно диагностициране, включително чрез дронове с термални камери и GPS.

Стратегията ще заработи, ако се стигне до финализиране на сделката между българската компания и ЧЕЗ.

Председателят на надзорния съвет на "Еврохолд" Асен Христов заяви, че очаква купуването на  бизнеса на ЧЕЗ в България да приключи до края на годината или в началото на следващата. Той припомни, че до 20-тина дни се чака становище на КЗК.  Ако по някаква причина се стигне до други решения, освен одобряването, то причината не може да бъде концентрация, тъй като "Еврохолд" няма досега енергиен бизнес. Христов заяви, че е възможно някакви административни процедури да я блокират, но не допуска това да стане. В КЗК са професионалисти, които спазват закона, каза той.

Предстои обаче одобряване на сделката и от Комисията за енергийно и водно регулиране. Затова "Еврохолд" очаква финалът да е към началото на 2020 г.

Христов казва, че "Еврохолд" ще бъде по-добър собственик на мрежата от самата "ЧЕЗ България", защото е българска компания, а не чужда, която има бизнес някъде в периферията. 

Георги Миков, който е член на енергийния борд на компанията, всички предвидени технологични въведения, подобрения и промени могат да бъдат извършени с хоризонт до 2026 г.  Друг член на енергийния борд -  Дан Каталин Станку, заяви, че в някои отношения регулираният пазар за електроенергия може да се окаже по-удачен, отколкото свободния. Според него  "Еврохолд" ще се справи успешно с технологичната адаптация в енергетиката.

Парите за купуване на активите на ЧЕЗ в България са осигурени, има готовност веднага да бъде завършена сделката, каза още Асен Христов. Те се осигуряват от две големи международни банки. Сумата за сделката с ЧЕЗ е 335 млн. евро, но това не е единственото плащане. "Еврохолд" ще отправи показа за изкупуване на дяловете и на миноритарните инвеститори в дружествата на ЧЕЗ. Третият елемент е инвестиционната програма, за която има осигурено финансиране.

Христов подчерта, че зад осигурените заеми не присъстват руски банки, а имената на наличните инвестиционни кредитори са известни.  Той заяви още, че не вижда причина сделката да не стане. Противното граничело с национално предателство, с износ на национален капитал и с възможност за влияние на чужди фирми. 

Основните акционери в компанията три години са анализирали дали да влязат в енергийния бизнес. След решението да го направят, "Еврохолд" нямало да се ограничи само с тази сделка, има интерес към купуване на енергиен бизнес на ЧЕЗ  в Румъния, както и разширяване в други съседни държави. "Имаме интерес към регионална експанзия", каза председателят на надзора. 

Кирил Бошков, председател на УС на "Еврохолд", заяви, че ориентацията на холдинга е насочена към регулирания бизнес и намери прилики между застраховането и енергетиката и то е точно в регулирането.