Съживяването на икономиката, благоприятната ситуация на пазара на труда, постигнатото почти естествено равнище на безработицата, нарастващата заетост и икономическа активност се отразяват благоприятно и върху пазара на труда за хората с увреждания, коментира в интервю за БТА директорът на дирекция "Политика на пазара на труда и трудова мобилност" в социалното министерство Елка Димитрова.

Тя изтъкна, че намалява времето, за което хората с увреждания, регистрирани в Бюрата по труда, намират своята реализация.

По данни на Агенцията по заетостта в края на януари безработните хора с увреждания са около 6 на сто от регистрираните в Бюрата по труда или около 12 000 души.

Димитрова посочи, че ако повече хора с увреждания се регистрират, ще може и броят на намерилите работа да стане по-голям. Тези хора намират работа на първичния пазар и по програми за заетост, където тя се субсидира, а бъдещите работници имат възможност и за обучения.

По думите на Димитрова в условията на недостиг на работници, заради демографската ситуация и развитието на икономиката, се търсят повече кадри и за държавата е важно да развиват услугите за хората с увреждания и да се осигурява заетост. Тези хора са потенциална работна сила и повечето от тях могат да работят при определени условия, да получават доходи и да имат достоен живот, каза Димитрова.

За миналата година над 5000 хора с увреждания са устроени на първичния пазар на труда без субсидия и около 2562 са обучени. При хората с увреждания е проблем образованието и квалификацията, което също се явява като преграда пред заетостта им, коментира експертът и допълни, че като цяло регистрираните в Бюрата по труда безработни хора с увреждания не са с висока квалификация и образование. В Агенцията по заетостта с хората с увреждания работят по проекти като трудови посредници хора с увреждания, защото по-добре познават проблемите на тази общност.

Димитрова съобщи, че има и около 9700 души хора с увреждания, на които е осигурена заетост със средства по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", където има схеми за осигуряване на заетост и обучение за хора с увреждания. Една от тях е "Обучение и заетост" и по нея се осигурява субсидирана заетост за две години, като през това време работодателите получават средства за заплатата на работника в рамките на минималния осигурителен доход за съответната длъжност с всички осигуровки. Имат право и на наставник, който също получава възнаграждение.

В края на тази 2-годишна заетост, ако хората бъдат задържани на работа, работодателят може да получи и шест минимални заплати за наетия човек с увреждане. Тази схема се разгръща и до края на програмния период ще има яснота колко са останалите на постоянна работа.

Чрез Националния план по заетостта се предвижда обучение и осигуряване на заетост на хора с над 71 на сто увреждания, като за две години работодателите, които ги наемат получават субсидия в размер на минималната заплата и необходимите осигуровки, а ако хората са с висше образование възнаграждението им е по-високо, допълни Димитрова. Има и мярка за насърчаване на заетостта при наемане в частния сектор на хора с увреждания и работодателят получава субсидия от 500 лева и съответните осигуровки, като има и участие на работодателя, който доплаща до размера на получаваната заплата.

Не може да се откроят отделни сфери, в които се предпочита наемането на хора с увреждания. Навсякъде има работодатели, от всички отрасли и сфери, региони. Има и млади хора с увреждания, които работят като програмисти. Сред причините, които пречат на заетостта на тази група хора, е липсата на информация, трудният достъп до работното място, каза Димитрова, но напомни, че има и програми, по които се предоставят средства за адаптиране на работни места - до 10 000 лева. Има и схема по оперативната програма, която позволява такива хора да работят и в социални предприятия.

От своя страна Агенцията също допринася за улесняването на тези хора чрез електронизацията на услугите. Така ще им се помогне да преглеждат от дома си за работни места и да подават документи за работа. Мобилни екипи посещават по-отдалечените населени места в страната и там се предоставят посредническите услуги, каза експертът.

Друга услуга, която сега са развива, е семейният консултант за работа. При нея се дава възможност да се консултират за работа или други възможности за социално подпомагане, лечение и хора от семейството, защото често нещата са свързани и в семейството има и други безработни, освен човека с увреждане, коментира Димитрова. Идеята е тези услуги да се развият в цялата страна. Те се предоставят от Бюрата по труда в страната и са безплатни.

В Агенцията по заетостта има и психолози, които оказват подкрепа на хората с увреждания, както и кейс мениджъри, които работят с даден човек и се опитват да решат проблема му комплексно.

Общо около 205 000 са регистрираните безработни в момента, което позволява да се фокусират усилията върху работата с групите в неравностойно положение.