Министерство на околната среда и водите /МОСВ/ утвърди месечния график за ползване на водите на комплексните и значими язовири за април. Това съобщиха от ведомството, уточнявайки, че те управляват водите на 52 язовира, като ежедневно следят състоянието им.

Сумата от наличните в тях завирени обеми към 30 март е 4045,8 млн. м3 и представлява 61,3 процента от общите им обеми. Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са за питейно-битово водоснабдяване - 79,0 процента; за напояване - 41,5 на сто; за енергетика - 66,9 процента от общия им обем.

Към момента няма язовири в режим на провеждане на високи води и в тази връзка не се налага допълнително наблюдение, с по-голяма честота.

В язовири с процент на запълване под 50 на сто се предприема ограничаване на водовземането за други цели с оглед обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване и предприемане на мерки за водоснабдяване от алтернативни повърхностни и подземни водоизточници.

Съоръжения, водите на които се използват за питейно битово водоснабдяване и са със завирен обем под процента от общия им обем към 30 март, са "Студена", "Асеновец", "Ястребино" и "Дяково".

За язовир "Студена" /с процент на запълване от 34,85 процента/ са предприети действия за максимално ограничаване на водовземането, като се подават води единствено за питейно-битово водоснабдяване. Заявката на ВиК - Перник е удовлетворена, като е разрешено използването на 0,300 млн. м3 от язовира, с допълване на 0,780 млн. м3 от водосбора на яз. "Белмекен".

За язовир "Асеновец" /с процент на запълване от 32,44 процента/ разрешените обеми за питейно-битово водоснабдяване са редуцирани на 0,500 млн. м3.

За язовир "Дяково" /с процент на запълване 44,86 на сто/ е ограничено водоподаването за други цели освен за питейно-битовото водоснабдяване, както е редуцирано и това количество, посочват от МОСВ.

Обемът на язовир "Ястребино" /с процент на запълване 31,41 на сто/ гарантира осигуряването на питейно-битовото водоснабдяване и не е необходимо редуциране на заявката на ВиК дружеството.

За язовирите "Калин" и "Карагьол" /с процент на запълване 25,66 процента/ с месечния график за април са разрешени води за освобождаване на обем, с цел поемане на очакван приток. Дружество "Кюстендилска вода" ЕООД е уведомено, че до подаване на заявление за издаване на разрешително за водовземане в МОСВ, няма да бъде включвано в графика и следва да ползва алтернативни водоизточници.

Язовир "Тича" e с процент на запълване 52,30 на сто, и се ползва за питейно-битово водоснабдяване на градовете Търговище, Шумен и Велики Преслав. Постъпващият в язовира приток е значително по-малък от разхода и заявките на ВиК-Шумен и ВиК-Търговище са намалени. Екологичното водно количество е редуцирано за 95 процента обезпеченост на притока и не са разрешени заявените води за напояване.

Месечният график може да бъде изменян на по-кратки интервали, включително и да бъдат налагани допълнителни ограничителни мерки и други условия.