Туристите в Турция без спа и кафемашини
Плажен бар на остров Санторини стана първият в Гърция, който постави паравани от плексиглас около шезлонгите и чадърите, за да предпази плажуващите от заразяване с коронавирус, съобщи “Грийк рипортър”. Изданието отбелязва, че този модел може да бъде последван и от други плажове в Гърция и да стане нов тренд за лятото.
Заведението, разположено на известния плаж с черен пясък Периса, въведе тази смела иновативна идея, за да увери хората, че могат да се насладят на плажа това лято, без да се страхуват. “Не можем да чакаме властите да направят препоръки за плажовете през лятото. Трябва да действаме сега”, заяви собственикът. Той обясни, че в кабинките ще има и средства за лична защита като антисептичен гел, а персоналът ще носи маски и ръкавици.
След като в Гърция бе позволено да се излиза без пускане на есемес, хората се възползваха да се разходят по плажовете. За туристи обаче те се очаква да бъдат отворени от средата на юни, а сезонът да започне от 1 юли.
Китайското подразделение на германския туроператор Тui - най-голямата туристическа група в света, призова ЕС да състави график за постепенно отваряне на пътуванията между европейските страни, така че да има летни почивки. Шефът на подразделението Фриц Юсен
даде за пример
Гърция, Кипър,
България,
испанските острови и Австрия като страни, направили стъпки за подновяване работата на курортите си.
Турция също разчита силно на туризма и обмисля как да привлече чужди туристи без притеснения от К-19. Места за карантина в хотелите, защитно облекло за персонала и редовна дезинфекция са част от мерките, при които ще премине туристическият сезон тази година, съобщава Си Ен Ен-Тюрк. На влизане в ресторантите ще има поставени дезинфектанти, между масите ще има минимум 1,5 метра и няма да има уреди за обща употреба от клиентите - кафемашини, автомати за напитки и пр. Солта и пиперът ще са само в единични опаковки.
Вместо шведска маса ястията ще бъдат подавани от служители зад прозрачна преграда. Затворени остават фитнесите и спа зоните в хотелите, а в басейни ще се влиза само при спазване на определени правила.
Германският вътрешен министър Хорст Зеехофер засега изключи възможността да бъде отворена германската граница с Австрия за туристи. Пред в. “Билд” той посочи, че това би довело до голям риск от втора вълна на зараза. Австрийският зимен курорт Ишгъл стана развъдник на К-19 и там се заразиха стотици туристи от Германия и други страни. До 15 май граничните проверки в Германия остават в сила.
Чехия сваля
ограниченията за
международни
пътувания,
които се извършват с автомобил, автобус или влак, от 11 май. Те бяха забранени от 14 март.
Изпълнителният директор на най-голямото британско летище “Хийтроу” Джон Холанд-Кей в писмо до в. “Дейли телеграф” посочва, че спазването на социалното дистанциране при международни полети с големи самолети ще доведе до километрични опашки по летищата. Според Джон Холанд-Кей социалното дистанциране няма да има ефект в авиацията, защото проблемът не са самолетите, а ограничените пространства на летищата.
Поне 5 години след края на пандемията
пътуванията със
самолети ще
са мъчителни
и много скъпи,
пише в. “Таймс”. “Ще има по-малко самолети, по-малко седалки, цените ще скочат, ще бъде много неудобно изживяване. Освен това защитното оборудване ще бъде задължение за всеки пътник и физическото разстояние ще се поддържа на всяка цена," казват експерти пред изданието.