„Пчелните семейства опрашват посевите и от това държавата само има полза, а не иска да ни помогне да се справим с пръскането с пестициди от земеделските производители, от което пчелите масово измират, все повече с всяка година” – казаха пчелари в Добрич.
Венцислав Вълчев, който отглежда 90 кошера в село Нова Камена има 70 процента умрели пчели от пестициди. „Продължавам да наливам пари за вдигането на пчелните семйства за събирането на меда букет през месец юли” - добави той. Пчелари добавят за поражения от 30, 50 и повече процента, дори до 100.
„От пръскането с пестициди на посевите, ние вече нямаме бизнес.Проблемът се натрупва с години. Решението е просто – да спазим нормативните актове на Европейския съюз и да се създаде Пчеларски борд у нас”- заяви Ясен Янев, председател на „Български снободни пчелари”. От 300 кошера той вече има само 96.
Пчеларите настояват да бъдат взети мерки в няколко посоки – финансовата подкрепа за тях да е адекватна, плащането на експертизите за мъртви пчели, които са около 500-700 лв, да бъде за сметка на земеделското министерство а не на пчеларите, както е сега, държавата да ги подкрепи в осигуряването на пазари и така да има справедливи изкупни цени.
Пчеларите се канят да се съберат пред земеделското министерство до края на юни, където да се поставят всички тези въпроси и очакват министърът да слезе при тях и да чуе исканията им. Проблемите с натровените от пестициди при пръскане на посевите от земеделските производители пчелни семейства в Добричка област, където се произвежда около 20 процента от меда у нас, е голям. Масово пчелари тази година още не са вадили мед по тази причина, реколтата от акация е пропусната. Миналогодишният са го продали на цена 3,80 лв за кг при 5,40 лв преди няколко години.