Президентът на САЩ временно замрази издаването на работни визи и удължи до края на годината паузата за издаване на зелени карти. Тя бе наложена през април за срок от 60 дена. Това спира възможността стотици хиляди чужденци да търсят работа в САЩ - мярка, която предприемачи остро критикуват.

Мярката засяга визите H-1B, които се издават за широк кръг професии, включително компютърни специалисти и висококвалифицирани служители. Забранява се влизането в САЩ на сезонни работници за хотели и ресторанти, допускани досега с Н-2В визи. Засегнати са и студентите по летни програми за обучение и работа с визи J-1 и визите L-1, които се издават за мениджъри на мултинационални корпорации.

Забраната не действа със задна дата и не се отнася за хора, които вече имат американска виза, издадена преди 24 юни 2020 г. Не се предвижда анулиране на валидни визи, уточниха от посолството на САЩ в София. Поради мерките за сигурност и ограничените ресурси, свързани с пандемията от COVID-19, рутинните визови процедури в американските посолства и консулства продължават да бъдат преустановени. Държавният департамент непрекъснато прави оценка за наличието на условия за тяхното възобновяване, добавят от мисията.

С новата заповед на Тръмп се замразява и възможността американски компании със световно присъствие, както и чужди компании с присъствие в САЩ да прехвърлят в страната чужденци на ръководни постове и други свои служители за срокове, продължаващи месеци или години. Блокира се възможността чужденци, наети от американски фирми, да изтеглят в САЩ съпруга/та си.

Според официални представители общият ефект от новите мерки и удълженото замразяване на зелените карти би трябвало да освободят 525 000 работни места, които да бъдат заети от американци.

Технологичните компании са особено недоволни от новото решение и твърдят, че те и САЩ ще са губещи в привличането на таланти и иноватори. Според “Туитър” решението на Тръмп е “късогледо и ограничаващо привлекателността на Америка за висококвалифицирани специалисти от други страни”.

Изключения от забраната се прави за медици, които могат да помогнат в борбата с коронавируса, както и за сезонни работници в земеделието.

Неясни засега са изискванията за детегледачките, тъй като различни високопоставени представители на администрацията казват или че забраната ще е пълна, или че за тях ще се правят изключения.