Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева очаква да бъде направена решителна крачка по отношение на усъвършенстване на трудовото законодателство.
След среща с лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа", на която беше връчена подписка от страна на синдикатите с искане за промени в трудовото законодателство, министър Сачева припомни пред журналисти, че вече социалното министерство предложи промени в Кодекса на труда. Някои от тях са отразили и исканията на синдикатите в подписката, предава БТА.
Националната подписка е събрала 101 586 подписа на работещи българи. В нея се настоява за нормативни промени, чрез които да се постигне: значително увеличаване на заплащането за нощен труд и за време на разположение като функция от минималната работна заплата за страната; въвеждане на сумирано изчисляване на работно време само за производства с непрекъсваем /непрекъснат/ технологичен режим на работа; гарантиране на реалното отчитане и заплащане на положения извънреден труд при сумирано изчисляване на работно време и увеличаване на заплащането му на 75 на сто /в почивни дни/ и 100 процента /на официални празници/.
Диалогът по промените в Кодекса на труда ще продължи, тъй като темите, свързани с работното време, с отпуските и с почивките са едни от темите, които са важни по отношение на регулацията на пазара на труда, каза министър Деница Сачева.
Част от предложенията по отношение на сумираното изчисляване на работното време са намерили отражение в предложените промени на Кодекса на труда, като намаляване на времето от 6 на 4 месеца, по отношение на нощния труд също беше направена стъпка напред, припомни министър Сачева. Подготвя се финансовата обосновка на наредбата, с която ще се регламентират промените, като се предвижда от 1 януари 2021 година допълнителното възнаграждение да бъде 0,15 на сто от минималната работна заплата, но не по-малко от един лев. Предстои този нормативен акт да бъде приет от МС още в следващия месец.
Лидерите на КТ "Подкрепа" и на КНСБ Димитър Манолов и Пламен Димитров поискаха и ограничаване на нощния труд. Според Манолов е добре, че има стъпка напред по отношение на заплащането за нощен труд, но исканията на синдиката са добавката да е в процент от основната, а не от минималната заплата. Той припомни, че нощен труд полагат около 400 000 души.