Докато САЩ плашат със санкции, България убеждава
света, че разширява своята си мрежа и не участва в
руски проект
Онзи ден “24 часа” съобщи, че с т. нар. проект “Балкански поток” ще трябва да спре заради санкциите, които налага американското правителство на проекта “Турски поток”. Нашите източници разказват за предупредителна комуникация между посолството на САЩ и българското правителство.
Било е заявено, че с тези санкции ще спре строителството на “Турски поток” и дори България да построи своите нови тръби от т. нар. “Балкански поток”, по тях няма да има какво да тече. Българските копейкаджии веднага се втурнаха да обясняват, че такова нещо няма, че може да си строим тръби, колкото искаме.
Припомняме на тези, които винаги не са разбрали, като вестник “Труд” например, какво каза Майк Помпео онзи ден пред репортери в Държавния департамент, цитиран от “Вашингтон пост”: “Това действие поставя инвестиции или други дейности, свързани с тези руски тръбопроводи за износ на енергия, в риск от санкции в САЩ. Това е недвусмислено предупреждение към компаниите, оказващи помощ на руските проекти с пагубно влияние и вземащи участие в тях, че тяхното участие е недопустимо: излезте от тези проекти сега или рискувате последици”.
Помпео нарече проектите “ключовите
инструменти
на Кремъл за
експлоатация и
разширяване на
европейската
зависимост
от енергийните доставки в Русия, които в крайна сметка подкопават трансатлантическата сигурност”. Това изявление не е някаква вътрешна информация, а съвсем публична.
Ако евентуални американски санкции забавят “Балкански поток”, това ще е от полза на “Газпром”, коментира енергиен експерт.
Защото “Булгартрансгаз” строи усилено газопровода, а компресорните станции са поръчани на американски компании, структурира се финансирането, в което една от кандидатстващите е американската Ситибанк.
Ако проектът се забави, то това означава, че
по-късно ще
започне и
преносът на
природен газ
- руски и от други източници. За резервиране на капацитета на тръбата имаше търг, на който “Газпром експорт” взе 90% на входа на българо-турската граница и 70% на изхода - на българо-сръбската.
Всъщност с “Балкански поток” има и по-голям проблем от американските заплахи - финалната част през Унгария не е започната. Така, дори да пристигне газ до българската граница, той
няма да може
да се продаде
в договорените
срокове
Конспиративната теория е, че американската заплаха всъщност цели да се помогне на “Газпром”, които имат затруднения при завършването в срок на финалната част, което ще ги принуди да плащат неустойки. А заплахата от санкции им дава алиби да се заобиколи клаузата “пренасяй или плащай”.
Енергийният специалист Васко Начев коментира по “Блумбърг България” още една заплаха за проекта - компресорните станции на “Балкански поток” са с американско оборудване и при евентуални санкции то трудно ще бъде доставено. Той нарече тази възможност “невралгична точка в проекта”.
Прави се правен
анализ
от Министерството на енергетиката и “Булгартрансгаз” по повод заплахата от санкции, защото със закон президентът Доналд Тръмп е задължен да предприеме всички мерки за недопускане на руско влияние чрез газовите проекти, каза Валентин Николов - председател на енергийната комисия в парламента. Конкретно са посочени “Турски поток” и “Северен поток 2”, допълни той.
“Нашето становище е, че “Балкански поток” не е продължение на “Турски поток”, а е развитие на българската инфраструктура, за което сме изпълнили всички европейски регламенти. Провели сме търгове за капацитет, те минаха одобрение от ЕК, нямаме наказателна процедура. Това е проект, следващ изискванията на Европейската комисия, а
не е
продължение на
“Турски поток”,
заяви още Николов.
По повод евентуални санкции от САЩ за газопроводите “Северен поток 2” и “Турски поток” в четвъртък реагира говорител на Европейската комисия. ЕС е против налагането на санкции на което и да било европейско дружество, което работи според законите. Това заяви днес говорител на Европейската комисия в отговор на въпрос, свързан със заплаха на САЩ, че ще бъдат наложени санкции на газопроводите “Северен поток 2” и “Турски поток”, заяви той.
Теменужка Петкова:
Нашият проект няма
нищо общо с “Турски
поток”
Трябва много ясно да правим разлика между останалите проекти, които се визират в тази информация на департамента на САЩ, и нашия проект. Това отговори министърът на енергетиката Теменужка Петкова на въпрос на в. “24 часа” за американските санкции за газовите проекти.
Нашият проект се реализира на територията на България, той няма нищо общо с “Турски поток”, категорична бе тя. На въпрос на “24 часа” дали санкциите, които САЩ обяви, че може да наложи срещу “Турски поток”, заплашват България и нашето продължение на газопровода, Петкова отговори:
“Ние реализираме “Балкански поток” при стриктно спазване на всички европейски правила и национално законодателство както в областта на природния газ, така и в тази на обществените поръчки. Проектът се реализира при спазване на абсолютно всички европейски директиви, регламенти, регулаторни рамки. Така че аз мисля, че за България няма основания за притеснение по този проект. Той се реализира с помощта на “Булгартрансгаз”, парите са български, инфраструктурата е българска. Това, което можем да направим, е само да печелим приходи по този проект.”
САЩ: Само за първата тръба на
“Турски поток” няма санкции
Единствено първата тръба на “Турски поток”, която доставя руски природен газ за вътрешното потребление на Турция, е изключена от налагането на санкции. Това е описано в обявените на 15 юли правила за прилагане на чл. 232 от Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции. Правилата на Държавния департамент бяха предоставени на “24 часа” от посолството на САЩ в София.
Санкции могат да бъдат наложени на всеки проект за пренос на газ към Европа, който заобикаля Украйна и усилва зависимостта на европейските държави от руското гориво. Документът на Държавния департамент наистина споменава поименно само “Северен поток 2” и втората тръба на “Турски поток”, защото според САЩ дават на Русия инструмент да увеличи зловредното си влияние върху държавите от Европейския съюз. И двата проекта обаче са споменати само като примери към обстоятелството, че ще бъдат налагани санкции на всеки проект, който заобикаля Украйна.
За санкциите съобщи държавният секретар на САЩ Майк Помпео.
“Балкански поток” реално е точно такъв проект, който помага на Русия да заобиколи Украйна, и при положение че 90% от капацитета му е резервиран от руската компания “Газпром” е много трудно да убедим американците, че не е руски проект, обясниха български дипломати, работещи по темата. Именно даденият на “Газпром” капацитет е основният мотив на американците срещу проекта и до момента, въпреки че газопроводът е българска собственост и се финансира от България.
Санкции няма да бъдат налагани и на дейности по настоящи и бъдещи проекти за газопроводи, които имат за цел приключване на дейност, така че да не са опасни за здравето на хората или околната среда.
Вместо руски проекти Вашингтон вижда като алтернатива за осигуряване на природен газ в региона “Южния газов коридор”. Той минава през Гърция и именно оттам страната ни очаква да си доставя азерски природен газ.