Разделението в ЕС достига до своя пик. Той вече не се разделя на Изток и Запад, а на Югоизток срещу Северозапад. Южните държави, в това число и Испания, Италия и Гърция, вече пети месец се справят сами с тази криза.
Това коментира бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев относно извънредния съвет на върха на ЕС. Срещата на върха продължава вече два дни, а целта е да се стигне до споразумение и план, по който да бъдат разпределени средствата от бюджета на ЕС за възстановяване на страните членки след пандемията от коронавируса.
Според него щом се е стигнало до там Урсула фон дер Лайен да се извини в италианските медии за това, че ЕС закъснява с помощта си за една от най-засегнатите, но и една от най-силните страни-членки, значи се е стигнало до голямо разединение.
„Пострадването на италианската икономика дърпа надолу и еврозоната, и европейската икономика. В момента близо 40% от италианците искат страната да напусне ЕС. Типично по европейски ние бягаме след събитията, както бягахме и от мигрантската криза”, каза Керемедчиев пред Нова телевизия.Той обясни, че решенията на т.нар. „пестелива четворка” - Нидерландия, Австрия, Швеция и Дания, са продиктувани от исканията на гласоподавателите им. Според него поставянето на условия за получаване на грантове е разковничето, което може да "обърне каруцата". Въвеждането на това условие пък било механизъм да се контролират по-разюздените бюджети като този на Испания и други членки, смята Керемедчиев.
„Сега намериха пандемията за механизъм да обуздаят по-недисциплинираните. Предлага се, за получаване на парите, в 4-седмичен срок всяка държави да представи програмите и планът, по който ще ги финансира. След това Европейският съвет през еврокомисията ще има 4 седмици, за да ги одобри. В допълнение обаче, Нидерландия иска всяка страна членка да може да наложи вето на това решение”, обясни бившият зам.-министър.
Според него „пестеливата четворка” се притеснява, че европейските средства ще бъдат неясно похарчени и държавата ще ги похарчи за своите политически цели.
„Доскоро се хвалехме с нисък брой заразени, с възможност на нашата здравна система да обслужи тези болни, но икономиката ни вече започна да показва стагнация“, коментира Керемедчиев.
В началото на юли Керемедчиев разбра, че е заразен с коронавирус, но вече има отрицателен резултат. Вирусът при него преминал леко, споделя самият той.