На 26 август Шънджънската специална икономическа зона отбеляза своята 40-та годишнина. През този период Шънджен се превърна от изостанало рибарско селище в жизнен международен и иновативен център, а брутният му вътрешен продукт скочи от под 200 милиона до близо 2,7 трилиона юана. Британското списание „Икономист“ коментира, че „в света има повече от 4000 специални икономически зони, но моделът за успех номер 1 е Шънджън“. В предговора към книгата си „Опитът на Шънджън“ известният китайски синолог Езра Вогъл пише: „Нито един град в света не може да настигне скоростта на развитие на Шънджън. Това е южният портал на Китай към света“, предава Радио Китай

След 18-ия конгрес на Китайската комунистическа партия, първата спирка на обиколката на генерален секретар на Централния комитет на партията Си Дзинпин бе в Шънджън. През октомври 2018 г. той отново посети града и обяви оттам, че политиката на реформи и отваряне на Китай към света няма да спре. Той посочи, че „Китай ще създаде нови и по-големи чудеса в своето развитие“.

40-годишното развитие на Шънджън представлява събирателен образ на историческите постижения на Китай в реформите и отварянето, символ на правилната политиката на ККП и системата на социализма с китайска специфика. С постиженията в своето развитие Шънджън демонстрира пред света жизнеността на китайския социализъм и е категорично доказателство, че този път ще продължи да носи плодове и в бъдеще.

В момента Шънджън има нова историческа мисия – да се превърне в пилотна зона на социализма с китайска специфика. Това е и конкретната практика на Китай за насърчаване на реформите и отварянето на по-високо ниво и с по-високи цели. В контекста на усложняващата се международна среда и очевидното нарастване на нестабилността и несигурността в света, Шънджън ще продължи да е в предните редове на китайското развитие, ще реализира нови и по-големи успехи, създавайки повече възможности за целия свят.