Министерството договори следващите осем броя F-16 да са на изплащане
Съществена разлика в цените на бойните машини може да предопредели изпълнителя
Добри лизингови схеми могат да направят възможно едновременното закупуване както на 150 нови бронирани бойни машини за пехотата, така и на още 8 изтребителя F-16. Върху този вариант за съчетаване на двете сделки са се спрели в Министерството на отбраната, научи “24 часа”.
Сделката за купуване на нови 150 бронирани бойни машини почти бе обявена за провалена, след като преди седмица премиерът Бойко Борисов каза, че България ще ускори закупуването на още 8 нови изтребителя F-16 от САЩ, за да може ВВС да имат пълна ескадрила от тези самолети. Това стана след разговори на Борисов с производителя на изтребителите “Локхийд Мартин”.
За първите 8 изтребителя, които трябва да бъдат доставени през 2023-2024 г., България вече плати 2,2 млрд. лв. За още 8 самолета вероятно ще са нужни още над 1,5 млрд. лв., което постави под въпрос другите две големи сделки -
за нови бойни
машини на
пехотата на
стойност 1,46
млрд. лв.
и за два патрулни кораба за 1 млрд. лв. Първата е на етап оценка на офертите, а при втората се водят последен рунд преговори с избраната за изпълнител германска фирма “Люрсен”.
Съчетаването на сделка с американците за още 8 изтребителя с другите проекти стана още по-проблемно, след като на 2 октомври бяха отворени ценовите оферти на двата кандидата за доставка на новите бронирани бойни машини - многонационалната корпорация “Дженерал дайнамикс”, произвеждаща в Швейцария и финландската “Патриа”. Веднага след отварянето на офертите изтече информация, че и двете компании са предложили цени, които доста надхвърлят одобрените от парламента за този инвестиционен разход 1,46 млрд. лв.
Едното от предложенията надхвърляло лимита с близо 900 млн. лева, споделиха военни. Според неофициална информация на източници от Министерството на отбраната по-скъпата оферта е на “Патриа”.
Тази на “Дженерал дайнамикс” обаче също надхвърляла одобрените от НС 1,46 млрд. лв., но пък и била с над 280 млн. лв. по-ниска от финландската.
Въпреки надхвърлянето на лимита от военното министерство обявиха, че ще продължат с оценката на офертите и
ще проведат
полеви изпитания
на двете бойни машини. Паралелно обаче ще поискат подобряване на цените.
Изходът е или този проект да бъде прекратен и да се започне нов, или да се влезе в парламента за промяна на бюджета, препоръча председателят на комисията по отбрана на Народното събрание Константин Попов.
Да избегнат именно повторно влизане на проекта в НС, за да бъдат отпуснати допълнителни средства, обаче целят военните. Причината е, че трудно ще получат съгласие за нов огромен разход за отбрана заедно с очертаващата се втора сделка за F-16.
Начин как да бъдат осъществени всички модернизационни сделки всъщност бил намерен след посещението на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Там той подписа
10-годишно
споразумение
за военно
сътрудничество
със САЩ
А България вече е била включена в списъка на държавите, които могат да пазаруват американско оръжие на разсрочено плащане. По този начин втората осмица F-16 може да бъде поръчана, без да се плаща наведнъж и предварително сумата.
Остава да се договорят допълнително по-добри условия за разсрочване на плащанията за бойните машини, обясниха експерти от военното министерство. Засега е предвидено за тях да се плаща разсрочено в следващите 10 години от сключване на договора.
Паралелно военните смятат да опитат да намалят цената чрез редуциране на част от оборудването. Именно тяхното покриване е оскъпило толкова много машините, твърдят експерти.
В търга за нови бронирани машини със задвижване 8х8 бяха поканени да подадат оферти 4 компании - “Дженерал дайнамикс”, “Патриа”, френската “Некстер” и германската АРТЕК.
Французите дори не подадоха оферта, а връчиха писмо, че искат търгът да бъде спрян, а правителството да преговаря директно с тяхното. Причината била, че техните машини надхвърляли изключително много ценовите изисквания на българските военни. Германците пък предлагаха за бюджета, определен от МО, да включат само 90-те бройки от основната машина, а останалите 60 бр. в различни конфигурации да бъдат обект на нови поръчки.
Така в конкурса останаха “Дженерал дайнамикс” с предлаганата от тях бойна машина “Пираня 5” и “Патриа” с модел AMV XP.
Швейцарско-американският производител си избра за доставчик на бойните куполи и интегратор държавната израелска компания “Рафаел”.
И машината, и куполите са познати на натовските държави.
“Пираня 5” се
ползва от
армиите на
Дания и
Румъния,
наскоро Испания
поръча над 300
бройки. Бойният купол на “Рафаел” пък е приет на въоръжение в Литва.
Финландците от “Патриа” пък комбинираха предложението си с куполи на частната израелска фирма “Елбит”, с която обаче България има негативен опит.
“Елбит” имаха договор за модернизация на 18 хеликоптера Ми-17 и Ми-24 на стойност 57,8 млн. евро, който трябваше да бъде изпълнен до края на 2008 г. След подписване на договора МО плати 20% от сумата, но модернизация на хеликоптерите нямаше, защото се оказа, че Русия отказва да даде лиценз на израелците. Вместо това след перипетии и заплахи израелците прибраха 9 млн. лв. за разглобяването на 4 от хеликоптерите.
Самата машина “Патриа” е доста по-слабо застъпена в натовските армии. Най-големият им ползвател е Полша, която произвежда своята разновидност “Росомах”, но тя е разработена на база на стария модел - AMV. Новата разработка - моделът AMV XP, пък засега не е продаван в нито една страна.
Финалната оценка на двете предложения обаче ще бъде направена след изпитанията на полигон, обясниха от военното министерство. Голяма тежест щяла да бъде дадена и на индустриалното сътрудничество, тоест колко български производители ще бъдат ангажирани както в производство и поддръжка на бойните машини, така и дали в България ще бъдат прехвърлени технологии. Дотук според неофициална информация финландците са представили под 5 договора с български партньори, а швейцарците – около 15.