Следващите правителства няма да имат голям избор и ще трябва да продължат тези разходи. Не завиждам на следващия финансов министър, защото той ще трябва да предложи редица непопулярни мерки за излизане от тази дългова спирала.
Това заяви в ефира на bTV бившият финансов министър Милен Велчев по повод проекта за бюджет 2021 г.
Той посочи няколко грешки, но подкрепи вдигането на външния дълг. И даде за пример редица европейски държави, които също го правят в тази ситуаци.
Недостатъците в бюджета според бившия финансов министър по-скоро са свързани със социалните разходи, например редвидените детски надбавки. "Разпростират се над всички семейства, независимо от тяхната нужда. Тези пари трябва да са предназначени за нуждаещите се. Моят син не виждам защо трябва да се подпомага. Много хора няма да оценят този редовен разход, който държавата ще направи. Въпреки че правителството подчертава, че това е временна мярка, аз нямам основание да смятам, че което и да е правителство след това няма да може да устои на исканията за удължаване на мярката във времето", коментира Велчев.
Той заяви, че има основания да се смята, че този проект за бюджет е предизборен, но опитът е показал, че подобни предизборни харчове не носят резултати.
По повод увеличението на пенсиите, Велчев заяви: "Предстои да видим с увеличението на пенсиите какви мини ще се заложат за следващото правителство. Такава голяма система трудно може да бъде взривена, но начинът, по който се предлага това увеличение на пенсиите търпи значителни критики", посочи Велчев и допълни, че различното процентно увеличение на минималната и максималната пенсия всъщност ще доведат до липса на мотивация работещите да се осигуряват - нещо, което посочиха и други критици на проектобюджета за догодина.