На този етап в преговорите между ЕС и Великобритания за търговско споразумение след Брекзит все още остават твърде много трудности, заяви главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние преди да информира представителите на страните-членки за хода на разговорите, съобщи Асошиейтед прес.

В коментар в Туитър по-късно Барние написа, че "въпреки усилията на ЕС за намиране на решения, остават много сериозни различия", предаде БТА.

Главният преговарящ от британска страна Дейвид Фрост също каза, че "остават големи различия по някои ключови въпроси". "Ние продължаваме да работим за намирането на решения, които зачитат напълно суверенитета на Обединеното кралство", написа Фрост в Туитър.

Коментарите на Барние заливат със студена вода оптимистичните информации, че е бил отбелязан бърз напредък по въпроси като правата на риболов, една от трите основни теми, които се нуждаят от компромисно решение преди 1 януари, когато изтича преходният период след Брекзит.

Острите думи на Барние са в пълно противоречие с маслиновата клонка, която той протегна към Лондон само преди две седмици, когато британският премиер Борис Джонсън заяви, че ЕС и неговият главен преговарят трябва да променят основно подхода си в преговорите.

Споразумението трябва да бъде постигнато в близките седмици, за да може то да бъде ратифицирано преди края на годината.