Няма да допуснем приемане на норми, които водят до полагане на робски труд, заявяват от КНСБ в позиция на синдикалната организация във връзка с гласуването на промените в Кодекса на труда на второ четене от парламента днес и призиви от народни представители синдикатите да се противопоставят на част от измененията.
За сумираното изчисляване на работното време от КНСБ припомнят, че в продължение на близо две години КНСБ участва в съвместна тристранна експертна група по подготовка на необходими и взаимноприемливи изменения в КТ, като предложенията на синдиката са били и част от аргументите на народни представители против някои от предложенията, предава БТА.
Успяхме да намалим законовия срок за въвеждане на сумирано изчисляване на работното време от 6 на максимум 4 месеца годишно, така, както го изисква и европейската Директива за организация на работното време, посочват от КНСБ. Според синдиката това е една сериозна промяна, която ще бъде само от полза на работниците.
0т синдиката допълват, че се заложиха текстове в КТ, които предвиждат последващо издаване на наредба, която да определи браншовете и отраслите, в които може да се използва сумирано изчисляване на работното време.
0т КНСБ заявяват, че очакват със закона да се каже по категоричен начин, че сумираното изчисляване на работното време /СИРВ/ може да се въвежда само за непрекъсваеми производства.
Според КНСБ с настоящата уредба, а и с тази, с която се предвижда да се приеме и която позволява СИРВ да се прилага във всички отрасли, грубо се нарушава от държавата Конвенция 1 на МОТ. Такава правна уредба не е в съответствие и с изискванията на европейската Директива за организация на работното време, допълват от синдиката.
По отношение на новата възможност да се разшири референтният период за изчисляване на СИРВ до 12 месеца годишно по пътя на браншовото или отраслово колективно договаряне, КНСБ я намира за неприемлива и настоява предложението да бъде отхвърлено от народните представители в този вид. Европейската директива за организация на работното време не позволява такива отклонения, уточняват от синдиката. Становището на КНСБ е, че с браншов или отраслов КТД може да се въвежда референтен период за сумирано отчитане на работното време за не повече от 6 месеца.
С промените на КТ се предлага увеличаване на годишната норма часове извънреден труд, но не повече от 300 часа през една календарна година чрез сключен КТД на ниво бранш или отрасъл, припомнят от КНСБ.
КНСБ смята за важно да повтори в какво се изразява промяната и какво иска синдикалната организация. Законовото ограничение на годишната норма извънреден труд в Кодекса на труда остава 150 ч. Промяната дава само една възможност по пътя на отраслово или браншово трудово договаряне тази 150-часова годишна норма да може да бъде увеличена до не повече от 300 часа, допълват от синдиката.
Според КНСБ не е вярно разпространяваното мнение, че ако се приеме тази промяна всеки работник целогодишно ще работи извънредно над допустимите осем часа дневно. "И след тази промяна извънредният труд ще продължи да се полага само при извънредни обстоятелства, които ясно са разписани в закона и в рамките на законовите 150 часа годишно", заявяват от КНСБ.
Само ако браншов или колективен трудов договор се постигне договореност, годишната норма извънреден труд може да бъде увеличена с толкова часа за колкото се споразумеят страните по договора, но не може да се договори повече от 300 часа годишно, допълват от синдиката. "Това е възможност, при която не е сигурно дали изобщо ще се постигне договореност за увеличаване на годишната норма. Прилагането й зависи от волята на страните по отрасловия или браншовия КТД", посочват от КНСБ.
Във връзка с тази предлагана промяна, КНСБ подчертава, че може да се съгласи да бъде записана в КТ възможност за увеличаването на годишната норма извънреден труд с браншов или отраслов КТД, но само ако в същия този закон, се дадат допълнителни права за работещите, които ще полагат извънреден труд над 150 часа годишно.
КНСБ е дала своите конкретни предложения на народните представители , като е предложила в КТ да се уредят следните права за всеки работник, който полага извънреден труд над 150 часа годишна норма: допълнителен почивен ден за всеки 24 часа извънреден труд над 150 часа и увеличено допълнително заплащане с 75 на сто за всеки час положен извънреден труд над 150 часа.
Друго предложение на синдиката с цел по-голяма гаранция при упражняване на възможността да се договаря по-голяма годишна норма извънреден труд, е в КТ да се приемат норми, с които ясно да се уреди как при годишно договорени не повече от 300 часа извънреден труд с браншов/ отраслов КТД това ще се прилага на ниво предприятие.
"Приемането на спорните норми относно сумираното отчитане на работното време ще ни даде основание да се обърнем към съответните структури и органи в ЕС и МОТ и ясно да посочим кой, какво твърди, включително ще поискаме произнасяне по явните нарушения на международни актове, които България е приела да спазва и прилага", заявяват от синдиката.