Собствениците на апартаменти в тях ще имат предимство

Най-много резервни има в градовете, които и досега бяха първенци по обновяване

Най-малко 536 панелни жилищни блока стоят на опашката и чакат да започне новата програма за саниране. Това показват сметки на кореспондентите на “24 часа” в страната. Бройката е минимална и е пресметната грубо, възможно е тези сгради да са много повече.

Това са блоковете, в които собствениците на апартаменти са се организирали при започването на изтичащата в момента национална програма за енергийна ефективност и

са регистрирали

сдружение на

собствениците

Поради забавяне на регистрацията, или по други причини, парите – 1,9 млрд. лв., които правителството отпусна през 2016 г. през Българската банка за развитие (ББР), не стигнаха до тях.

Сега тези сдружения ще имат предимство при новата програма за саниране, която е със средства от европейския План за възстановяване и устойчивост.

1,7 млрд. лв. от тези пари са само за саниране на многофамилни жилищни сгради и кметовете вече трябва да насърчават жителите на градовете да регистрират сдружения на собствениците в блоковете. При предишната програма парите стигнаха за около 2200 жилищни сгради, т.е. и сега процесът ще засегне горе-долу толкова.

Проверката по места показа, че основната тенденция е най-много кандидати на опашката да има точно в градовете, които и без това показаха успехи при предишната програма. В област Благоевград например досега са санирани и въведени в експлоатация 189 жилищни блока. В Благоевград те са 143, в Гоце Делчев - 26, в Петрич - 9, в Сандански – 7, и в други по-малки градове са по 1-2. А в цялата област са регистрирани 566 сдружения на собственици. Сключени са 328 договора, но парите не са стигнали за всички. В самия Благоевград например 50 сгради са останали да чакат.

56 са сдруженията в Гоце Делчев, които също чакат финансиране.

В областта, която бе

абсолютен

първенец –

Бургас с общо 236 санирани блока, също има много чакащи. 11 сгради в Бургас са останали на косъм извън обхвата на предишната програма и сега ще са с предимство при новата. Освен тях за още 21 нови сгради, обявени като резервни, общината е готова да подаде документи за ремонтни дейности по фасадата.

“Разпоредил съм експерти от администрацията да оказват съдействие на всеки, който прояви интерес и иска да се възползва от участие в програмата. Това е уникален шанс, който

не трябва да

бъде изпуснат

Важна стъпка при кандидатстването ще бъде наличието на енергийно и техническо обследване на сградата. По всяка вероятност прием на документи ще стартира през пролетта на 2021 г. Затова призовавам всички граждани, които искат да се възползват от този шанс, отсега да започнат с подготовка на необходимия минимум документи, заяви кметът Димитър Николов. Бургас е първенец в националната програма за енергийна ефективност.

Бургас е първенец в националната програма за енергийна ефективност.

В Смолян, който също е с много санирани блокове, и то по няколко програми, също има доста чакащи. Според кмета на града Николай Мелемов само в община Смолян техният брой е към 50. В родопския град успехът на санирането е доста голям, тъй като това е и начин за силно снижение на разходите за отопление и за постигане на по-голям комфорт през зимата. В града хората се отопляват на дърва, пелети и въглища и топлоизолирането е довело до

рекордно

високите

73% намаляване

на разходите

през зимата

Обикновено в градовете, които имат парно, санираните жилища намаляват с до 45-50% сметките си през отоплителния сезон.

76 сдружения на собственици има регистрирани в Пазарджик, които са одобрени за саниране на блоковете им още през 2016 г., но средствата не са стигнали, съобщи кметът на общината Тодор Попов.

Собствениците на

апартаменти в тях

ще имат предимство

Най-много резервни има

в градовете, които и досега

бяха първенци по обновяване

Саниран блок в Благоевград. Гладът и цялата област имат 566 регистрирани сдружения на собствениците, което е първата необходима стъпка за получаване на средства за енергийно обоновяване.

СНИМКА: ТОНИ МАСКРЪЧКА

В Плевен 13 многофамилни сгради са напълно готови с цялата документация, но не е осигурено финансиране.

Във врачанската община, въпреки че сдружения са кандидатствали и одобрени, не са достигнали пари за санирането на общо 5 жилищни сгради - 2 по Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020” и 3 от националната програма за енергийна ефективност.

Във Варна като по-голям град и чакащите са доста повече. В самата община Варна са подадени 126 заявления и от тях за 41 сгради има сключени договори за финансиране с ББР. Други 75 сгради са включени в

регистър на

чакащите,

а за още 10 заявленията са подадени след преустановяване на приема на документи, но те също са включени в лист на чакащите.

Важно е да се знае, че въпреки подадените документи и дори одобренията може да се наложи

отново

да се подготвят

документи,

предупредиха експерти. Това е така, защото те са били внесени в общината преди 2-3 години и е възможно оттогава да има продадени апартаменти с нови собственици, от които трябва да се търси писмено съгласие. Всеки конкретен случай ще се разглежда индивидуално, за да видим дали има нужда от ново попълване на документи.

Както при предишната програма и сега собствениците на апартаменти в такива сгради

няма да

доплащат нищо

По принцип Планът за възстановяване и устойчивост не предвижда финансиране 100% от разходите за каквото и да било, не само за санирането, но в момента се учредява специален фонд, в който ще се акумулират средства от продажбата на въглеродни емисии.

За разлика от предишната програма сега

класът на

енергийна

ефективност

може да бъде

по-висок

– A или B, за разлика от националната програма, която изискваше по-ниския клас C. Това означава, че сега обитателите на блоковете могат да поставят соларни панели на покрива или да сменят начина на отопление.

Програмата - шанс за Велико Търново да обнови старите къщи

ДИМА МАКСИМОВА

Към 31 декември 2019 г. в цялата област Велико Търново има регистрирани общо 210 сдружения на собствениците, а сключените договори на общините с тях са 182. Има 187 искания за сключване на договори за целево финансиране с ББР, но пари за саниране са получили само 49 сдружения. Частта от програмата, която предвижда саниране на еднофамилни къщи е шанс за обновяването на десетки частни къщи паметници на културата във Велико Търново.

Частта от програмата, която предвижда саниране на еднофамилни къщи е шанс за обновяването на десетки частни къщи паметници на културата във Велико Търново.

Интерес в старата столица обаче буди възможността по новата програма пари за саниране да получат и собствениците на къщи. Това се прави за първи път у нас и за целта са отделени 103 млн. лв. Правилата все още се обмислят, но при всички случаи, за да се спечели проект, еднофамилните къщи трябва да бъдат обследвани, да получат технически паспорт и ако има нужда от конструктивно обследване, част от парите за санирането да бъдат отделени и за тази дейност, а не само за топлоизолирането.

Това е възможност и за притежателите на сгради – частни паметници на културата. От няколко години насам именно шефът на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на Велико Търново Даниел Панов настоява за разработване на мерки или програми, по които собствениците на старите къщи да могат да кандидатстват за ремонти.

“Това ще влее солиден финансов ресурс във възстановяването, консервацията и представянето на архитектурното наследство”, смята Панов.

За готовността максимално бързо да се създадат условия и да се стартира качествено изпълнение на обектите, е необходимо в оптимални срокове да бъдат интегрирани данните, налични в различни държавни органи и структури: Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Националната агенция за приходите, Националният статистически институт, Националния институт за паметниците на културата и общините.

Предстои обезпечаването на финансово изготвяне на техническите паспорти на сградите, техническо обследване и обследване на енергийната ефективност. Ролята на общините ще е заедно с останалите държавни органи и структури да проведат разяснителна кампания сред хората. Според експерти при кандидатстването за саниране на еднофамилни къщи отпада един от основните проблеми - вероятността някой от собствениците на апартаменти в един голям блок да наложи вето върху решението за саниране и така да спъне процеса. По принцип в блоковете се прави общо събрание, но за санирането трябва да са гласували 100% от обитателите, тъй като ако някой подаде жалба, процесът се стопира.

Нови правила! Само една буква и цвят ще показват колко ток харчат уредите вкъщи

ХРИСТО НИКОЛОВ

От 1 март догодина влизат в сила нови правила на Европейския съюз за етикетите за енергийна ефективност на домакинските уреди. Те ще се въвеждат поетапно до 2030 г., като от март 2021 г. ще важат само за съдомиялните, пералните и пералните, комбинирани със сушилни, хладилниците, телевизорите и електронните екрани.

Новото е, че вместо досегашната скала от A+++ до F енергийните класове ще бъдат от A до G. В преходния период до март 2021 г. уредите ще се продават едновременно с два енергийни етикета - старият и новият.

В преходния период до март 2021 г. уредите ще се продават едновременно с два енергийни етикета - старият и новият.

В горния десен ъгъл на етикета ще има QR код, отвеждащ клиента към единна за ЕС продуктова база данни (EPREL), която предоставя допълнителна информация за характеристиките на продукта. Запазват се също цветовете - от тъмнозелено за най-ефективните продукти до тъмночервено за най-ниския клас.

Най-голямо объркване в началото ще създава фактът, че по новата скала поне за известно време няма да има уреди клас A или B. Причината е, че най-горните класове от скалата остават свободни за бъдещите иновации и сегашният клас A+++ по новата скала ще е равен на C.